Euro yansımaları

Son iki haftada Euro için olaylı oldu: ortak para birimi 10. yılını kutladı, Slovakya 16 üye birimi oldu ve 2008 uçucu bir yakın geldi. Analistler, gelişmelerin bu izdiham geleceği görüşünü özetleyen bir gelgit yayınlamak için yararlandılar. Para birimi artık bütçe açıkları finanse etmek için para basmak gibi üye devletlerin mali açıdan sorumlu olmak zorunda olan destekçileri savunuyorlar. Ayrıca, kredi krizinin para biriminin raison d koşulda sahip olduğunu kanıtladı; oynaklık bir denizde istikrar Adası olmuş, %20 veya daha fazla azalan bazı şanssız ülkelerin para birimleri ile vardır. Kriz zamanlarında güçlü ekonomileri bile sakat olan döviz kuru oynaklığı ve faiz oranı sapma, hiçbir AB bulunmadı. Sonuç olarak, Danimarka, İzlanda, İNGİLTERE bile, makul özellikle ikincisi Pound parite yaklaşıyor bu yana değil, çok uzak olmayan bir gelecekte avroya, olabilir.

Bir-boyutu-uyan-tüm ekonomik ve parasal politika AB gibi ekonomik olarak farklı bir bölge için uygun değil bu arada, Euro muhalifleri korumak. Örneğin, düşük faiz oranları Almanya ve Fransa'da istikrarlı bir ekonomik büyüme için elverişli olsa da, muhtemelen İspanya ve İrlanda'da gayrimenkul kabarcıklar bunları kışkırtmış onlar olmalıydı daha o yerel çöküşü daha acı hale getirir. Euro burada kalacak ve muhtemelen Dolar için giderek daha uygun bir alternatif olacak ne olursa olsun, kararı. Wall Street Journal raporları:

Euro Bay Bernanke neredeyse sıfır geçen ay oranlarını ve yeni politikası ABD ekonomisini canlandırmak için gereken kadar para yani, baskı "parasal genişleme" — olur sinyal bu yana hızla tekrar yükseldi.

İlginizi Çekebilir: