BOC Loonie Takdir Gergin, ama Yeterli Değil eylemde

Kanada şu anda siyasi duruş ve ekonomik gerçeklik arasındaki çelişki simgelemek gibi görünüyor. GSYİH Merkez Bankası önceki çeyrekte thr %3.7 düşüş daha tahmin ettiği ama ne olduğunu daha ilk çeyrekte kuyruklu 5.3 oranında düştü. “Ekonominin bu yıl yüzde 3 oranında küçülecek, Merkez Bankası öngörüyor. 1933 yılından bu yana en büyük düşüş, Kanada İstatistiklerine göre olur. İşsizlik oranı da yüzde 8 oranında son iki ay yılın en yüksek yedi olmuştur.” Kanada ihracatı ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 30,4 düştü, otomotiv endüstrisi tarafından neden “en acımasız istatistiktir.” Bu ekonomi böyle ihracatına bağlı olarak %30 olan Kanada, özellikle sorunludur.

Bu arada, Kanada Başbakanı Steven Harper, dönem “etrafında sürgünler yeşil”, bandying ve En kötüsü geride kaldı artık ilan edildi.” Sadece istatistik vermek gerekirse seçtiğiniz bağlıdır sanırım. Sonuçta, “Nisan veriler...yeni iş altı ayda ilk kez oluşturulmuş ve mevcut ev satışları en fazla beş yıl içinde yükseldiğini gösterdi. Kredi piyasaları da iyileştirilmesi, mali piyasa koşulları Kanada Bileşik Endeksi en güçlü seviyesine göre geçen ay eylül ayından bu yana yükselen Banka ile vardır.” Yine de, ankete katılan ekonomistlerin çoğunluğu en az bir çeyrek ekonomik daralma tahmininde bulundu.

En azından Kanada Merkez Bankası iki ayak sıkıca yere dikilmiş gibi görünüyor. Bu enflasyona bağlı olarak değişebilir itiraf ediyor ancak yatırımcılar yaklaşık bir yıldır (25% mevcut rekor düşük) oranında zam beklemek değil, belirtti. BOC şimdiye kadar kurnazca uygun “çıkış stratejileri olmadığı için gibed olan İNGİLTERE ve ABD, bu maç için büyük” nicel gevşeme “bir plan açıklanması sakınıyor.” Buna ek olarak, Kanada'nın olağanüstü kamu borç geçmiş 500 Milyar dolar arttı ise, ülkenin borç/GSYİH oranı hala (önümüzdeki beş yıl için açığın tahminler rağmen) sabit kalması G8 ve öngörülen en düşük düzeydedir. Kısacası, enflasyon enflasyon muhtemelen gerçekçi bir endişe değil.

Kanada Bankası için endişe verici olan ise %14 Mart ayından bu yana arttı ve durma belirtisi gösteren Loonie, artış var. Kararını geçen hafta mevcut seviyelerde düşük tutmak için, BOC (yüksek emtia fiyatlarının ve ABD para genelleştirilmiş zayıflık bir arada yansıtan) Kanada Doları olarak eşi görülmemiş bir hızla artmaya anılacaktır.” Merkez Bankası, doğrudan döviz piyasası, son 1998 yılında yapılan müdahale etmek için daha fazla oranlarını ve para basma yoluyla devalüe isteksiz olduğu göz önüne alındığında, tek gerçek seçenek olduğunu. Bu son derece düşüktür analistler, olsa, sanırım.

Ne Loonie daha sürdürülebilir bir düzeye geri dönmek için ne gerekir? Risk iştahının azalmasına, bu da bir şeydir. Eğer yatırımcılar ürktü ve Dolar döndü, bu muhtemelen Kanada Doları crunch olacaktır. Daha büyük olasılıkla, en azından kısa vadede, emtia fiyatlarındaki geri çekilme gibi görünüyor. Loonie çok yakından [aşağıdaki grafiğe bakınız] emtia fiyatlarındaki iyileşme izlemiş, petrol ve metallerde herhangi bir geri çekilme Olası para için azalan talep yansıtılacak. Açıkça yükselen fiyatlar ile ilişkili olan Çin satın alma faaliyeti – dalgalanma yakında sona gelebilir NY times'daki son bir rapor önerdi. Takip edeceğini emtia fiyatlarının kaçınılmaz düşüş kesinlikle daha iyi uyku için BOC yetkilileri yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: