Kivi ve Aussie Sapmak, Yeniden Birleştirmek

Son birkaç ay içinde, Yeni Zelanda Doları ve Avustralya Doları büyük ölçüde tandem (aşağıdaki grafiğe bakınız) taşındı. Kivi yerde sabit kalırken Avustralya Merkez Bankası bu ayın başlarında gösterge faiz oranını yükseltti zaman, piyasaları şok etti ve Aussie vuruş yapıyor. Bu iki para birimi bir sapma başlangıcı olduğunu pek çok gözlemci öngördü. Az bir hafta sonra, ancak, Yeni Zelanda Doları Avustralya Doları geri kendisi evli ve iki para birimi ardışık işlem beri.


Yatırımcılar uzun bir Yeni Zelanda ve Avustralya (ve ekonomilerin) para görme eğilimindeydiler. Hem ekonomileri son on yılın en büyük ihracat sektörleri, ve çok yüksek faiz oranları sahiptir. Taşıma ticaret ve döviz piyasalarında en büyük güçlerden biri olmaya devam etmektedir) olduğu göz önüne alındığında, Kivi ve Aussie gruplanmış olacağını mantıklı.

Hem bu superfical benzerlikler sadece küresel ekonomik krizin bir sonucu olarak daha belirgin hale gelen maddi farklar, maske. Avustralya negatif büyüme kaçınmıştır, geleceğine, ticaret, büyük maden yatakları, Çin pazarı ve hızlı nüfus artışı güçlü koşulları tarafından yönlendirilen, şöyle konuştu: “Yeni Zelanda Merkez Bankası Alan Baba, Vali bu eşitsizlik özetlenmiştir. Yeni Zelanda bir durgunluk vardı, ve pick-daha yavaş ve daha savunmasız olduğunu fark finansal piyasalar memnun görünmüyor.”

Hem ekonomileri şu anda negatif ticaret dengesizlikleri yaşıyor olsa da, Avustralya'nın %2'ye yakın iken, Yeni Zelanda'nın açığı son sayıma göre %5.9 oldu. Avustralya (enerji ve hammadde) ihracatı Yeni Zelanda ihracat durgunluk ise yüzde 30'a yakın son birkaç aydır arttığını göz önüne alınırsa, bu farkın önümüzdeki aylarda genişlemeye olabilir. Yatırım da tamamlanmış veya yapım aşamasında olan gelişmiş kaynak projeleri — o — değeri %41 kayıt 112.46 milyar Avustralya Doları milyar 104.03 (dolar) altı ay içinde Ekim sonuna atladı olarak “Avustralya'da kabaran olduğunu.” Ve tabii ki, farklılaşma en belirgin nokta, iki ekonomileri’ ilgili gösterge faiz oranları arasında. Söz konusu faiz artışı için teşekkürler, Avustralya oranları %3.5, karşılaştırılabilir Yeni Zelanda fiyatlar daha tam olarak 1% daha yüksek olun.

Birçok analist (daha yüksek fiyatlar, pozitif GSYİH büyüme, enerji sektöründe gelişen yatırım, artan ihracat) Avustralya'nın temelleri geliştirmek için Avustralya Doları güçlü değer kazanması için temel nokta. Yeni Zelanda Doları, Avustralya Doları ile (son altı ay içinde dünyanın en iyi performans gösteren “büyük para” aslında) hızla devam ettiğini göz önüne alındığında, böyle bir analize şüpheli, yoksa tamamen alakasız görünüyor.

Taşımak ticaret döviz piyasalarında faaliyet hakim olduğu birçok gözlemci için açık olmalıdır. Taşıyan tüccarlar, nispeten konuşma, undiscriminating, önemi olmak, faiz oranı farklılıkları ana faktör vardır. Yeni Zelanda faiz oranları piyasalarda likidite içinde yüzüyor oynaklık risk için yatırımcı telafi etmek için daha düşük BİZE yetiyor Avustralya daha düşük (ve aslında daha az) sadece %2.5 daha yüksek olmasına rağmen, yatırımcılar bir kez daha bulabildikleri her yerde verim kovalıyor.

Bir analist, tüm taşıma ticareti hakkında bu olayın frank bir özetini sundu:“. Fed hiçbir şey yapamaz; kesinlikle oranlarını yükseltmek ve piyasa bilir ve taşımak ticaret için istismar dolar borçlanma ve Kivi bundan faydalanan...Bu kasabadaki tek oyun. En ekonomik veri unutabilirsin, Fed'in tüm hakkında oldu.” Aussie Kivi geride edecek Avustralya Yeni Zelanda düşük fiyatlar, daha hızlı ve daha yüksek (1 Aralık en kısa sürede başlangıç) artması hedefleniyor göz önüne alındığında, böyle bir şey düşünülebilir. Her iki para birimi kısa vadede yararlanmaya devam edecek aynı zamanda, ABD faiz oranları muhtemelen bir süre düşük kalacağını gösteriyor.

İlginizi Çekebilir: