Borç Yen ve İroni

Haziran ayında son güncelleme yana, Japon Yeni kadar sürünmeye devam etti. Katı %5 yıl içinde Euro karşısında %20 sarsan Dolar karşısında tarihi, Sterlin karşısında %12, ve Dünya'ya yükseldi sahiptir. 85 Yen 15 yılın en yüksek/Dolar ve 79, tüm zamanların yüksek bunun ötesinde yaklaşıyor. Chicago Ticaret Borsası göre, “yen Uzun pozisyonları $5.4 milyar Euro dur. Bu, Aralık 2009'dan beri en yüksek seviyede olduğu ve piyasada dolara karşı en büyük bahis karşı herhangi bir para birimini temsil eder.”


Yen daha iten şey gibi, çok küçük sır. İki kelime: Güvenli Değil. “Yen cazibe durum olduğu gibi, ilk finansal piyasalar yok eden karmaşa bir sığınak olarak yalan, avro bölgesi borç krizi patlak verdiğinde ve sonra, bir çift daldırma durgunluk yoğunlaştı korkuyor.” Emin olmak için, Yen daha riskli ve daha güvenli ve daha az tartışmalı olan para bir avuç vardır. Dolar hariç, hiçbiri Yen likidite temelinde rekabet edebilecek bir sorundur. Ayrıca sigara sayesinde Japonya'da mevcut enflasyon ve diğer ülkelerdeki düşük faiz oranları, sadece Yen tutan ve basit bir yaklaşım beklemek alarak çok az fırsat maliyeti vardır.

Bazı analistlere göre, faiz oranı farklılıkları muhtemelen Küresel tahvil getirileri düşecek yakın gelecekte: “dar kalması, yatırımcıların yurt dışı fonlar yer alarak yen-teşvik azaltacaktır.” Aslında, düşük faiz oranı farklılıkları sayesinde, Yen carry tüccarlar için hedef fon para bile değil. Yatırımcılar Japon para politikası olağanüstü hassas olduğunu ve uzun Japon vadeli faiz oranları dünyanın en düşük olmasından rahatsız olmadığını söylemek yeterli. Bu muhtemelen orta vadeli kadar bir faktör haline gelmeyecek yükselen faiz oranı farklılıkları endişe olanlar için, düşünün.

Temel ön, Yen için riskleri var. Öncelikle, daha güçlü Yen Japonya'nın ihracat sektörü, ekonomisinin temelini rekabet gücünü aşındırmak olabilir durdu Japon ekonomik iyileşme olasılığı artıyor. Yen boğalar bu hem Japonya'nın ekonomik toparlanma zaten 25 yıldır da durdu ve yeni yükselişi aslında ekonomik büyüme kıvrımlı olmalı, Merkez Bankası muhtemelen müdahale olacağını belirterek cevap verir. Tüm hesaplar olarak, “hükümet, gözünü yen üzerinde tutmaya devam edeceğiz.”

Büyük bir endişe, belki de, Japonya'nın büyük borç var. Yakın 10 Trilyon dolar, kamu borcu zaten GSYİH %180 ve %200'e önümüzdeki birkaç yıl içinde büyümesi bekleniyor. Toplam kamu ve özel borç, bu arada, şimdiye kadar dünyanın en yüksek GSYİH 380% olduğu. Japon hükümeti, tasarruf tedbirleri uygulamak için “planlama” ama siyasi çıkmaz ve seçim baskıları elde etmek için, bu zor olacak. Derecelendirme kuruluşları üç sert uyarılarda bulundular ve notunu düşürdü yakında takip olabilir. Sürdürülemez olarak bu borç görünebilir gibi (%90) çoğunluğu yurt içinde finanse edilen, tasarruf büyük havuzu burada, Yen boğa imbik. Kalan %10 hevesle nakit ve hisse senedi için daha cazip bir alternatif olarak borç gören yabancı yatırımcılar tarafından batırılmış kadar. [Bu yazının başlığında değindiğim büyük ironi – daha fazla borç olumlu likidite “olarak görülüyor” ve Yen zarar verecek bir şey yapar bir gün.

Hangi Japon hisse senedi piyasası sadece %5'i tarafından bu yıl arttı demişken, bazı analistler, uzun boğa piyasası kaçınılmaz olduğunu öngörüyor. Şevk ek olarak, Merkez Bankaları, Yen pozisyonlarını oluşturmak için, 10 yıldır ilk kez başladı. Herkes Yen heyecanlı görünüyor, ekonomistler bile: “gelişmiş ekonomi alanı İçinde, Japonya Avrupa ya da Amerika daha hızlı büyümüş olması muhtemel bir ekonomi olarak oldukça iyi görünüyor, ve genel olarak sermaye kaçışı düşük riskli kabul edilir.” -Borç krizi gibi bir “Yunan çok düşük bir şans olduğunu diğer bir deyişle, uzlaşma olur.”

Bu noktada, Yen sadece Merkez Bankaları tarafından devrildi olabilir: ya yabancı Merkez Bankaları faiz oranları zammı ve Yen itici aksine yapacak, ya da Japonya Merkez Bankası, doğrudan daha yükselen önlemek için müdahale edecek.

İlginizi Çekebilir: