Çin Forex Rezervi Sunuyor

Çin'in döviz rezervleri dalgalanma devam edecek. Eylül ayı itibarıyla, toplam 2 Trilyon$, tüm zamanların en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Ancak, Çin artık cinsinden rezervlerini taşını temsil eden varlıklar dolara içerik olduğu açıkça belli oluyor. Bunun yerine, bir kampanya hakkında daha fazla rezervlerini çeşitlendirmek için, para piyasalarında önemli etkileri zaten vardır.

Çin Çin Yuan takdir etmek (ya da belki de bu yüzden) izin rağmen, sıcak para olarak – 200 Milyar üçüncü çeyreğinde yaklaşık $yalnız akmaya devam ediyor. Yabancı yatırımcılar avantajı güçlü bir yatırım umutları alarak, daha değerli bir para birimi faiz oranları ve garanti yükseliyor. Enflasyon oluşturma ve RMB daha fazla yukarı yönlü baskı koyarak girişlerini önlemek için, Merkez Bankası “ABD Doları ve diğer yabancı para tutarının bir miktar satın alarak girişlerinin sterilize”.

Merkez Bankası rezervleri arıza hakkında kesin verilerin serbest bırakmıyor bu yana, analistler sadece tahmin edebilirsiniz. Tahminler %75 gibi yüksek ortalaması olan %62 dünya arasında değişir. 850 Milyar dolar (bu resmi tally vardır; nedeniyle offshore hesapları üzerinden gizli satın almak için, gerçek toplam rezervlerinin daha yüksek muhtemelen ABD Hazine tahvil düzenlenen biridir. Ayrıca dünya çapında doğal kaynak şirketleri çok kamu yatırım yapan 300 Milyar dolarlık bir Yatırım Fonu kontrol ediyor. Diğer 1.5 Trilyon dolarlık kaynak tahsisi spekülasyon meselesidir.

Yine de, Çin'in gelişmekte olan piyasa para birimleri içine rezervlerini çeşitlendirmek için, özel yatırımcılar arasında küresel geçilmesinin ardından istediği şeffaf bir şekilde ifade etmiştir. Yatırım danışmanları dirayet için Çin övgü, bu konuda: “Çinli yetkililer, dünyanın en zeki bazıları. Eğer bu piyasalar çok temellerini bakarsanız, gelişmiş pazarlarda daha iyidir. Kim bu aşamada ABD doları tutmak istiyor?” Ancak, bu yatırımlar iki çok önemli amaca hizmet.

İlk diplomatik/siyasi. Son zamanlarda Çin Yuan ve Lirası (Brezilya ve Rusya ile de benzer anlaşmalar aşağıdaki) ikili ticaret yapmak için Türkiye ile bir anlaşma imzaladığı, ticaret şu anda ABD Doları ile yapılan bu niyeti kalkık olarak yorumlanır oldu. Buna ek olarak, kredi yatırımları ile birlikte diğer gelişmekte olan pazarlarda projeleri finanse ederek, Çin ev sahibi ülke yaranmaya yanı sıra, aynı zamanda kendi ekonomisini yardımcı olabilir. İkinci mali: ticaret rakiplerinin para birimlerini satın alarak, Çin kendi para birimi değerinin altında kalır emin olmak için yapabiliyor. Bu yıl, zaten satın alınan 5 Milyar Güney Kore tahvilleri dolardan fazla ve 20 Milyar Japon borç içinde belki $, sürecinde Kazandı ve Yen kazanma haklarını korumak gönderme var.

Yunan ve (yakında) Perşembe günü Çin'in alımları aynı işlevi görecek. Çabalarını Euro canlı tutmak için, RMB göre yardım ederken mali açıdan sorunlu ülkelere bir müttefik olarak adlandırılır. Çin Başbakanı Wen JiaBao göre, “Çin sıkıca borç krizini aşmak için Yunanistan çabalarını desteklediğini ve Avrupa tahvil büyüklüğünü kesmez.”

Şimdi, Çin'in ABD Doları üzerinde derinden bağımlı kalır ve hala ani bir amortisman değeri onun için çok savunmasızdır. Dolar rezervlerini toplu cinsinden aktifler tutmak için devam edeceğini çeşitlendirmek istediği kadar, hangi takas olabilir onlar ile Dolar arzı ve likiditesi anlamına gelir. Buna ek olarak, Merkez Bankası Dolar satın RMB için saptanmış kaldığı sürece devam etmekten başka seçeneği kalmadı. Uzak gelecekte bir noktada, Yuan muhtemelen serbestçe yüzer olacak ve Çin döviz rezervleri biriktirme rahatsız olmayacak, ama o gün hala çok uzak. Peg yerinde durduğu sürece, küresel rezerv para birimi olarak Doların durumunu güvenlidir.

İlginizi Çekebilir: