Kredi Krizi Fed Yanıt enflasyon veya Uyarıcı: derinlemesine Bir bakış

Bu gün, Federal Rezerv Bankası, çok az sayıda taraftar var gibi görünüyor. Amerikalıların yüzde Yirmi altı oranında ‘çok Fed güven şimdi beş yıl öncesine göre daha az “...dediler ki " yeni bir anket gösterdi.” Bazı insanlar Fed ekonomik kriz için yanıt çok fazla olduğunu düşünüyor, diğerleri çok az şey yaptığını suçluyor ve herkes Fed Alan Greenspan altında gevşek düzenleme çabaları için suçlu olduğunu kabul ediyor. Mevcut politikalarını orta vadede büyük enflasyon oluşturmak için, finansal sistemin içine pompalanan büyük likidite sonucunda emin olan Fed incelemeye tabi olmak en büyük eleştirilerden biridir. Bu yazı, bu açıdan açıklık sağlamak için çalışacağım.

Emin yeterli, (M1 tarafından temsil edilen) BİZE para tabanı kredi krizi başladığından bu yana patladı, 15 fazla %1.5 Trilyon dolardan fazla yükselmiştir. Ayrıca, veri piyasaya hafif bir gecikme olduğu göz önüne alındığında, bu rakamlar mutlaka 18 Mart günü yaptığı açıklamada parasal genişleme programı Fed'in genişleme etkileri yok. Bir yorumcu da, “tüm Fed hamle, bu ‘parasal genişleme’ ekonomiye temelde matbaa kolu çevirmeye ve (aslında dolar ile piyasa sel, ek banka kredisi ile en hızlı) para alır açıklar. Bu dolar ev bina kömür yakıtlı elektrik santralleri ya da otomobil Fabrikası girmeden olmadığından, borsada son bulurlar.” Kısa vadede, sonra, SO muhtemelen sadece varlık fiyat enflasyonu, daha ciddi tüketici fiyat enflasyonu daha katkıda bulunmuştur.

Ne Fed tehlikeli finansal piyasalar her köşesine dokunaçlarını geldiğine suçlaması? Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, kesinlikle bu iddianın gerçeği büyük bir derecesi vardır. 2008 Ocak ayından bu yana, Fed “nispeten iyi huylu Hazine menkul uzak portföyünü çeşitlendirmiş”, Menkul Kıymetler ve kredilerin en az 20 farklı türleri vardır. Bu süreçte, bilanço için 2.2 Trilyon dolardan yaklaşık 800 Milyar $patladı ve parasal genişleme bir sonraki aşamasını uygulamaya alındığında daha da genişletin.

Bu portföy makyaj gerçekten de giderek daha riskli hale geliyor. Örneğin, “Federal Rezerv aldı 74 milyar subprime mortgage dolardan fazla, Bear Stearns Cos sonra ticari kiralama ve diğer varlıkları değer kaybeden. ve American International Group Inc. çöktü.” Yalnız bu bölümü yazmak 10 Milyar dolara rağmen, Fed tutarlı kar dönmeye devam eder. “Geçen yıl Merkez Bankası faaliyet gelirleri bir kuyruklu milyar $43 bildirdi. 2007 yılında daha fazla veya daha az aynı seviyede olduğunu, ama öte yandan kısa vadeli faiz oranları düştü, sıfıra yakın yıl sonu vardı.” Komplo teorisyenleri iddialar olsa da, bu kar çoğunluğunun Hazineye aktarılmıştır. Ekonomist [grafik izniyle].

Neyse ki, (non-ezoterik) menkul kıymetlerin en yüksek likiditeye sahip ve teorik olarak bunu yapmak için uygun olur ve ne zaman yatırımcılara satılabilir. “Fed, örneğin, kanunla ihtiyacı artık acil bir son için gereklidir. Yani borçlular bu iyileştikten sonra özel piyasalarına dönüş olacak bazı programlar için bir ceza alıyor.” Birlikte Milyar 650 Fed Portföyü doların üzerinde hesabı olan Ticari Kağıt Finansman Fonu (CPFF) ve Vadeli açık Artırma Olanağı (TSK) programları, ayrıca, hızlı bir şekilde geri alınabilir. CPPF “kısa vadeli para piyasası araçlarına da aşamalı isterseniz, kısa bir süre içinde olabilir fırsatlar ve süre ” olağanüstü [TAF] kredi vadesi en fazla 84 gündür. “

400 Milyar takas hatlarında$, öte yandan, sorunlu, biraz daha yabancı bankalar “şimdi dolar için Fed bağımlı olduğundan hem daha kısa bir zaman dilimi çünkü.” O zaman henüz işlem yapılmamış (TALF) Vadeli Varlığa dayalı Menkul Kıymetler Kredisi vardır. Bu program aynı zamanda geçici olması için tasarlanmış olsa da, “programın-kredi bir yıl vadeli ve potansiyel boyutu 1 trilyon dolara kadar çok diğer likidite bazı programlar için fazla para tabanı üzerindeki etkisini daha kalıcı kılmak.”

Ekonomistler ve bankacılar ilk enflasyonla mücadele, ve belki de deflasyon bile mücadele etmeliyiz gibi Kısacası, enflasyon henüz radar ekranında değil. Tabii ki, her zaman Fed ya öyle, ya da sadece yeterince zamanı geldiğinde para kaynağı bu para çıkarma çalışkan olmayacak mümkün olmayacak (çok ciddi) risk. Hükümetler bu tür alımları bütçe açıklarının finansmanı için güvenmek gelebilir, mademki “ayrıca Fed SO ahlaki tehlike bir bileşenidir.” Benim görüşüme göre, bu tür bir senaryo, enflasyon doğurma olasılığı daha fazla olurdu, ama (Fed aksine) hükümetin öncelikle fay ve dolayısıyla bu yazının kapsamı dışındadır olur.

İlginizi Çekebilir: