İsviçre Frangı Sınırına Ulaştı?

2010 yılının ikinci yarısında daha fazla para ile daha yakından hisse senetleri ile ilişkili bir artış yaşandığı (ABD Doları karşısında İsviçre Frangı %20'lik bir artış tanık oldu. Peki Doları ile parite üzerinde kendini sağlamlaştırmak için başardı, ve yatırımcıların Euro için daha güvenli bir alternatif arayanlar için gözde bir yer haline geldi. Hala daha karşı için nedenleri vardır, ve CHF boğa piyasası durma noktasına gelmeden önce sadece bir zaman meselesi olabilir.

Frangı yükselişinin ardındaki güçleri kolayca tanımlanabilir. Temelde kaçınma risk aşağı gelir. Ben, Dolar ve Yen ile rekabet edebilecek bir ana sığınak rakipleri boy ve likidite, algılanan ekonomik ve mali istikrarı yanı sıra çevre Avro bölgesi ile farklı yoluyla vardır. Aslında, Euro karşısında Frankı yükselişi Dolar karşısında yükselişine daha dik olmuştur. Yunanistan uzağa Avro bölgesi krizi yayar gibi, İsviçre daha fazla kaos denizinde bir ada gibi geldi.

AB fırtınada bir azaltma bile İsviçre Frangı bir düzeltme sağlamak için başarısız oldu. Bu Avrupa'dan gelen kötü haber, hiç bitmeyen gibi görünüyor olabilir çünkü; bir ülkenin kurtarma çökmesini başka bir ülkenin ülke kredi notunu ve uyarı düşürme izledi. Buna ek olarak, yatırımcıların risk alma kucakladı-rağmen, yine de ani geri eğilimli kalırlar. Böylece, Fransa, Mısır siyasi kargaşadan kaçarken riskten sermayenin öncelikli hedeflerinden biri olmuştur.

Sermaye kontrolleri ve müdahale biraz para uzakta yatırımcılar korkuyor, ama (SNB) İsviçre Ulusal Bankası, diğer Merkez Bankaları için sağladığı güvenilirliği yok. 2011 yılında kampanya yapmaya benzer bir kaybı yapmaya ne mide ne de görevi var-SNB 2010 yılında Frangı basılı tutun ve nafile bir çaba içinde kayıp 25 Milyar dolar ve döviz yatırımcıları inanıyoruz. Ayrıca, İsviçre ekonomisi oldukça iyi engelledi ve ticaret fazlası, aslında paranın değer kazanması karşısında da büyümüştür. Piyasalar Yen Yukarı iterek Japonya meydan okuyorlar İsviçre ihracat sektörünün sınırları, aynı şekilde test etmek için istekli olabilir.


Artık değerinin altında olduğunu düşünen tek analist olduğumu hala yüksek Frangı çıkabilir sınırı var ve görünüyor. Unutma - İsviçre ekonomisi nispeten ufacık. Sermaye piyasaları, ABD ve Japonya işleyebilir girişinin sadece küçük bir kısmını emebilir ve İsviçre Frangı tüm döviz hacmi sadece 3.5%, ABD Dolarının payı daha 12 kat daha az temsil eder. Yatırımcılar İsviçre varlıkların işaret eden sermaye koruma ve finansal güvenlik karşılığında %0 kısa vadede geri kabul edip etmemeye karar vermek zorunda kalacaklar satın almak için, çalıştırmadan önce diğer bir deyişle, sadece bir zaman meselesi. Yürüyüş yapacaklarını tahminim.

Risk sever yatırımcılar bir avuç, ve/veya başka bir mini siyasi veya ekonomik kriz riskten kaçınma ani bir artış tetikleyecek İsviçre yönelik sermaye yönlendirmek için devam edeceği kısa vadede elbette mümkün. Belki biraz fazla olduğunu yatırımcılar bir kez daha temelleri baktığınızda, son beş yıl içinde Frangı %40'lık takdir hesaba katmak zorunda kalacak ve muhtemelen sonuç...

İlginizi Çekebilir: