Dolar yorumu: Gelecek

Çok yıllık düşüşe rağmen, ABD Doları dünyanın tartışmasız rezerv para kalır, toplam Merkez Bankası rezervleri %65 hissesi iddia etti. Ancak, Dolar için kıyamet ilan kahinler ve koro yüksek sesle her geçen gün artıyor. Her hafta Doların saltanatı sona eriyor haberi doğrulayan yeni bir parça sunuyor. Analistler, bugün 50 yıl önce İngiliz Sterlini ve Dolar arasında paralellikler çekiyor. Çin Euro içine rezervlerini çeşitlendirmek için tehdit ediyor. İran ve Venezüella döviz sepeti, yerine göre USD cinsinden petrol fiyatı çağrıları açmaktadır. OPEC'İN diğer üyelerini Dolar kendi para birimleri ilişkilendirmeye düşünen de vardır. Bu ne demek oluyor? Dolar gerçekten dünyanın rezerv para birimi olarak değiştirildi olma ihtimali var?

Kısa cevap ‘hayır.’ Bir ülkenin cari hesap kendini yeniden dengelemek için para biriminin değer bir düşüş gerekli olduğunu BİZE ikiz açıkları her yıl son on yıl için genişlettik ve ekonomik teori göstermektedir. Aynı zamanda, bu açıkları yabancı yatırımcılar sürece, kamu ve özel için sürdürülebilir, onları sürdürmek için hazırız. Bu tür yatırımcılar finansal destek vermek isteyen kalır ve durgunluk başgösteren tehdidine rağmen, ekonomik veriler ve anekdot hikayeler öneriyor. Örneğin, Amerikan finans kurumları tarafından rekor kayıp duyurusu sağlam taahhütler ile uluslararası yatırımcılar tarafından yatırım karşılandı.

Buna ek olarak, döviz rezerv çeşitlendirme kesinlikle risk yönetimi açısından haklı olsa da, pek de finansal açıdan mantıklı. Bu durumda her iki para birimi göreli pazarlık USD ticareti yaparken yabancı Merkez Bankaları birkaç yıl önce Euro ve/veya Kilo için Dolar döviz için yapılmış olabilir. Onları cinsinden varlıklar ve Menkul Kıymetler satın alma haklı göstermek için bu para daha pahalı olduğunu şimdi daha zor görünüyor. Ayrıca, Merkez Bankaları şimdi çeşitlendirilmesi ters tepki, piyasaları ile panik dalgası gönderme ve çabalarına zarar vererek olacağını kabul etmelidir. Bir analistin belirttiği gibi, ABD, Japonya ve Çin, iki büyük sahipleri, hem de pahalı bir Dolar bir çıkarı var.

Ancak, bu makalenin başında sorulan soruya uzun cevap hayır daha ‘belki’ daha yakın.’ Uzun vadede, Merkez Bankalarının kesinlikle para daha çeşitlendirilmiş bir portföy doğru hareket eder. Çin ve Japonya gibi ülkelerin, bu riski en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Dolar para birimleri peg Orta Doğu ülkeleri için, bu BİZDEN bağımsız bir para politikası yürütmek için izin verecek. Sonuçta, ABD Sermaye Piyasası dünyadaki en istikrarlı ve sıvı ve USD değeri ne olursa olsun, Dolar, portföylerinin büyük bir kısmını title için Merkez Bankalarının çıkarlarına hizmet edecektir. Ayrıca analistler, son derece değişken olabilir. Euro USD ve analistler çöküşüne tahmin edildi paritesi altında işlem olduğunu sadece beş yıl önceydi. Hem para temellerini o zamandan beri çok şey değişti değil, ancak yorumcular tutumlarä var. Bu analistler, bundan beş yıl vaaz ne olacağını kim bilir...

İlginizi Çekebilir: