Oran Zamları duraklama AUD Tehdit ediyor

Ekim ayında (RBA) Avustralya Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltmek için ilk sanayileşmiş Merkez Bankası oldu. Kasım ve Aralık ayında iki ek zamları ile takip değil, 3.75% mevcut seviyesi için gösterge faiz oranını getirerek, çok önemli para birimleri arasında en yüksek yer.

Oran zamları bu dizi tamamen hazırlıksız para) piyasalar yakaladı ve yatırımcılar hızla Menkul Kıymetler ve döviz kurlarındaki değişiklikleri fiyat taşındı. Avustralya Doları başlangıçta ilk faiz artışı takiben %7 oranından daha fazla arttı - en iyi performans gösteren para birimi ikinci olarak ayrım kazanmak için yeterli %32, Brezilya Gerçek sonra 2009 yılında toplam enerji getiriyor. Kasım ayında başlayan, ancak kaygıları belki de tüccarlar kendilerinden önce kazanılmış olduğunu inşa etmeye başladı, ve AUD o zamandan beri serbest düşüş olmuştur.

RBA aceleyle çok hızlı bu kadar çabuk ve çok düşük yürüyüş işledi yatırımcılar artık korku. Kendisinin de kabul ettiği gibi, RBA sadece çok düşündükten sonra hızı ayarlaması ‘talep yavaş akım tahmin yolu ile karşılaştırıldığında amaçlanan, ama sadece politika duruşu uygun ekonomik koşullarının iyileştirilmesi için tutarak, “kendi dakikaya göre amaçlayan olmaz oranlarını yükseltti. Durgunluk Avustralya'da bazı sivil der: "yok") sonuçta çok hafif olduğundan davranarak (ön) zam yaptıkları sırada olduğunu, ancak RBA sonuçta karar verdi.

Şimdi, faiz oranları “normal” geri RBA gelen bir Vali Yardımcısı göre. Diğer bir deyişle, cari oran ne teşvik ne de daha fazla kısa vadeli biraz manipüle edilmesi, yani toplam talep, engel olarak görülüyor. Buna ek olarak, daha fazla oran zamları deleveraging bir döngüyü harekete geçirebilir büyüyen endişe, Avustralya hane ve işletmeler veba yüksek borç yükü nedeniyle. Ev borcu zaten BİZDEN çok daha yüksek olan GSYİH %100 aşıyor.

Ayrıca, finansal kurumlar kıyaslama oranı artışı daha geniş marjları ile kendi kredi oranlarını yükseltiyor, böylece RBA daha fazla hareket etmek için daha az teşvik var. Yatırımcıların vadeli piyasalar şimdi bir sonraki RBA toplantısında bir faiz oranı artışı %45'lik bir olasılık olarak yansıtmak açısından bu, Şubat ayında görünüyor. Bu %67 sadece geçen hafta düştü.

Eğer RBA para politikası uygulamalarında yüksek Avustralya Doları etkilenmiş olabilir olup olmadığını merak ediyorsanız, bu düşünülebilir ama bu bir olasılık. Zaten taşımak ticaret genellikle modası geri döndü “” ve özellikle kendi Aussie hedefleyen, ancak önceki günlerde, ekonominin bu [forex] dalgalanmalarına karşı dirençli olduğu kanıtlanmıştır “kabul etti” dedi. Eğer piyasada gerçekten Avustralya'da (ve uzantısı, faiz artırımı) kurtarma hızını abartmış ortaya çıkarsa, o zaman RBA ekonominin YTL muhtemelen mevcut düzeylerde sabit kalması olacağından daha fazla takdir dayanıklı olup olmadığını konusunda endişelenmenize gerek yok bile.

İlginizi Çekebilir: