Kivi En aşırı Değerli Para birimi nedir?

Döviz Blog ile son görüşmeler sırasında, Eylem deneyimi tüccar hem FX Delilik Mike Kulej ve ekibi Yeni Zelanda Doları şu anda dünyanın en gözardı birimi olan inançlarını kazandırdı. Ben Kivi ile ilgili birkaç ay içinde yazmadım bu yana, biraz araştırma yapmak istiyorum, reklam biraz farklı bir sonuç geldi. Tartışmanın ruhuna uygun olarak, Yeni Zelanda Doları şimdi dünyanın en değerli para birimlerinden biri olduğunu karşı öncül - savunmak istiyorum.

Döviz yatırımcılarına ile Kivi çok yıllık itiraz için iki temel nedeni vardır. İlk olarak, Yeni Zelanda sık sanayileşmiş dünyadaki en yüksek faiz oranlarından birine sahip. Kredi balonu patladı önce, Yeni Zelanda'nın gösterge faiz oranını 8.25 okkalı bir yüzde. Ayrıca, Avustralya ile ilişkisi nedeniyle, yatırımcılar için (kuşkuyla) benzer şekilde yüksek faiz oranları ile gelişmekte olan piyasa ekonomileri için daha güvenlik daha büyük bir anlam atfetmek için hızlı. Brezilyalı oranları genelde daha yüksek olsa belki Kivi daha uygun daha yakın olmasına rağmen, örneğin, piyasalar daha az apt birlikte Avustralya Doları ile Gerçek kitle için.

Yeni Zelanda ticaret dinamiklerini tahmin etmek zor olsa da, göreli kesinlik reel faiz oranları ile yakın gelecekte düşük kalacak diyebiliriz. İki son depremler tehdit ettiler zaten (2011 yılında GSYİH büyümesi tahmin) başı dertte olan bir ekonomi sadece %1.3 olduğunu. Önümüzdeki 12 ay içinde, piyasalar oranı zamları sadece 50 baz puan fiyatı var. Bir analist, “burada hiçbir şey ’acil’ düzeyde bu yılın geri kalanı için para politikası tutmak için RBNZ niyetini değiştirecek,” özetlenmiştir. Bu arada, TÜFE oranı şu anda %4.5 ve genellikle yüksek emtia fiyatlarının takip ediyor.

Böylece, sürekli taşımak esnaf için en popüler hedef para birimleri biridir. Böyle Kivi cirosu olan GSYİH anlamına gelir 100 kat daha büyük olan bu olayın boyutu. Bir önceki mesajda belirttiğim gibi, bu dünyanın herhangi bir para birimi en yüksek oran. Aslında, “[Yeni Zelanda] Rezerv Bankası, Dr Alan Baba, Vali, bir zamanlar sadece küçük bir ülke tarafından para olarak kullanılmış olan değeri uluslararası bir standart olarak nitelendirdi.”

Kredi krizi NZD ay içinde değerinin %50 kayıp beri istikrarlı bir para birimi olarak NZD efsanesini paramparça olmalıdır. Buna ek olarak, kıyaslama oranı %2.5, rekor düşük seviyeye düşürüldü. Enflasyonu da hesaba olduğunda bu oran %-2, ki bildiğim kadarıyla, dünyanın en düşük arasında yer alıyor. Üst üste iki yıl bütçe açığı ve kamu borcu (ilgisiz) patlamada ilk kez alınınca verim arayanlar hala Kivi holding ilgileniyor olması, bu beni şaşırtıyor.

Gücü diğer kaynak Kivi bir emtia para birimi olan algıdır. Adil olmak gerekirse, üretimi ve tarım ürünleri ihracat (süt, et, yün, vb.) Yeni Zelanda ekonomisi için önemli bir katkı sağlıyor. Buna ek olarak, bu tür tarım zımba fiyatları ithal ürünlerin fiyatları daha hızlı artan dış ticaret hadlerinin daha Yeni Zelanda lehine genişlemiştir ölçüde olmuştur. Toplam ticaret dengesi, şu anda son on yılın en anılıyor nerede açığı olduğundan ne yazık ki, bu zaten önemi yok. Eğer enerji ve geleneksel emtia fiyatlarındaki artış devam ederse, cari açık riski 2008 yılında rekor %6 set örten için.

Bu düşünce ile, Yeni Zelanda Doları bir post-30 yıl kaydır () yüksek Dolar karşısında son olarak, son üç rakam ise 2008 yılında nasıl olabileceğini anlamak zor. Yeni Zelanda Doları kredi krizi kayıpları sonrası çoğu kurtarıldı, temel destek eksikliği rağmen. Kendi kurtarma Yeni Zelanda hisse senedi piyasasında artış kaydetti bile. Kısacası, bu kadar NZD taşıyan bir ticaret girmek için tehlikeli bir zaman Varsa TD Menkul Kıymetler ile aynı fikirde: ” ‘durumundayım: bu NZD giderek gerilmiş, şimdi ödül dürüstçe buradan azalan NZD olmak...eğer NZD önceki rekor ihlal etmesi halinde, " bazı net uzun kesim için cazip bir zaman olabilir riski vardır.’ ”

İlginizi Çekebilir: