Yen Yürüyüşleri

Dolar Zayıflığı son dönemlerde, büyük para birimlerinin hepsi ama Yen yararlanmak için hızlı olmuştur. Yen, yüksek getirili ve daha riskli para birimleri lehine Yen satan taşımak tüccarlar tarafından aşağı tutuluyor bir süre sonra ortaya çıktı. Uzun gevşek şamandıra onun Yen sarsacak tek şey, ama sermaye oynaklığı ve döviz piyasalarında Japon faiz oranı artışı ve ekonomik büyüme olduğunu inanılıyordu. Emin yeterli, kredi krizinin patlaması Yen hızlı bir takdir kaynaklı. Dün, 100 psikolojik dönüm noktası ile 1995 yılından bu yana ilk kez düştü.

Yen ama bu momentumu sürdürebilir? Kağıt üzerinde, eğer Dolar düşmeye devam ederse, cevap "Evet" olacak gibi görünüyor. Ancak, Japon ekonomisi ihracata son derece bağlıdır. Aslında, 2007 GSYİH büyümesi %50'sini ihracat bağlanabilir. Dolar çökmesini ile, Japonya'nın ihracatı daha az rekabetçi hale geliyor ve az 150 Milyar dolar olduğu tahmin edilen) ABD'ye ihracatını tehlikede. Buna ek olarak, Japon tüketiciler yumruklu herkesin bildiği gibi sıkı, bu yüzden eğer ihracat sektörü duraksıyor ise onun boşluğunu doldurmak isteyen belli değil. Bu Japonya Merkez Bankası durgunluk içine daldırma gelen ekonomiyi önlemek amacıyla (1995 yılında olduğu gibi) döviz piyasalarına müdahale etmek zorunda bir soru yalvarır? Wall Street Journal raporları:

Büyük bütçe açığını bir teşvik paketi daha zor hale getirir. Tokyo da 2004 yılında yen gücü bir müddet boyunca çalıştı müdahale — piyasalar para birimlerini karar verelim, ABD ve diğer ülkelerin çabalarını kaçılır.

İlginizi Çekebilir: