Latin Amerika Para Birimi Savaşa Girer

Bir kaç yıl önce Şili Pezosu ve Peru Yeni Sol gibi belirsiz para tartışmak için tenezzül etmem. Ama bu yeni bir dönemdir. Bu para birimleri ve Merkez Bankaları kendi paranın değer kazanması içeren mücadelede daha köklü Latin Amerika ülkelerini birleştirme gibi spot içine itme ediliyor.


Büyük Latin Amerika para birimleri topluca 29 %2009 Mart ayından bu yana takdir var. (Bu yazı için araştırma yaparken, Meksika, Kolombiya, Brezilya, Arjantin, Peru ve Şili para birimleri dayanan fantastik gelmişken JP Morgan Latin Amerika Döviz Endeksi keşfettim ve yukarıdaki grafikte görüntülenir). Bu Meksika Pesosu Brezilya reali içinde %45 neredeyse bir kazanç ve %30 artış, Peru, Yeni Sol, Şili Pesosu, Kolombiya Pesosu ve daha mütevazı kazanımlar içerir. Arjantin Pezosu aşağı tüm dizin sürükleyerek, asla 2008 yılında borç varsayılan ele geçiriyor gibi.

Bu dönemde, sermaye Latin Amerika dökülür vardır: “Net özel sermaye girişinin geçen yılın 203.4 milyar $2003 yılında 57.5 milyar $artış, Dünya Bankası göre. Bölgedeki borsa endeksleri tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşıyor ve tahvil fiyatları 2010 yılında Kolombiya tahvil (yani %32 kazanç) Hazine Menkul yayılır böyle bir ölçüde en yaygın karşılaştırma – kayıt lows için daralmış artış var. Belki de bu bölgenin yükselen emtia fiyatlarının temelinde, agresif/mali politikaları ve genel olarak küresel ekonomik toparlanma 2010 yılında %5.7 ekonomik büyüme kaydedildi boşa değil.

Şimdi yükselen enflasyon ile karşı karşıya (Brezilya %6, Arjantin, Şili %4,5, %11+, vb.) ve ihracat rekabet gücü azalan, Latin Amerika ülkelerinin kendi para birimleri değer kazanması kök taşındı. Maliye Bakanı terimi "para savaş" icat ve döviz pazarlarında en agresif müdahil biri olan Brezilya, en çok aktif olmuştur. Merkez Bankası Dolar büyük miktarlarda satın almaya devam eder, sermaye kontrolleri üzerindeki vergileri yükseltti ve en yakın zamanda Gerçek takdir bahis aracı olarak kısa Doları bankaların yeteneğini sınırlamak için hareket etti.

Bu arada, döviz piyasasında 2008 yılından bu yana dolar satın almamış olan “Şili, Jan duyurdu. 3 rekoru 12 milyar dolara, ülkenin döviz rezervlerinin yüzde 43'e eşit alım olur. Kolombiya'da...Merkez Bankası spot piyasada 20 milyon dolar bir gün alıyor. Peru, geçen yıl satın aldığı 9 milyar dolar, şimdiye kadar ikinci en büyük miktar. Şimdiye kadar Meksika müdahale etmekten kaçınmakla birlikte, son zamanlarda potansiyel olarak Pezosu basılı tutarak amacıyla açmanız mümkün olan IMF kredi için pazarlık olur. Hep birlikte, yukarıda bahsedilen altı dövizlerin Merkez Bankası rezervleri 16.5 2010 yılında% yükseldi ve şimdi aşan 500 Milyar dolar.

Bu müdahale herhangi bir etkiye sahip olup olmadığını ayırt etmek zordur. Bir yandan, rezerv gereksinimleri yükselterek kesinlikle zor yurtiçi bankalar kendi paralarını kısa olur. Buna ek olarak, bazı yabancı spekülatörler belirsizlik hakkında ürkmesini ve Latin Amerika için maruz kalma sınırı geçti. Bir fon yöneticisi, “Brezilya para aşk için dünyada her makro sebebi olabilir, ama denemek ve takdir dur politikasının rastgelelik daha küçük bir pozisyona sahip olmak istiyorsanız bizi yapar.” dedi.

Öte yandan, yasal kurumsal yatırımcılar, Latin Amerika cömert mali harcama ve büyüyen dış ticaret açığını finanse etmek için yabancı sermayeye bağımlı kalır, çünkü sorunlu olan, korkak, olması ihtimali de var. Bir analist, “sermaye kontrolleri sağlayarak, ülke dışında kalmak için iyi bir sermaye gücü her zaman bir tehlike var,” özetlenmiştir. Ayrıca Merkez Bankaları, büyük resmi Gözden kaybetmek: “Merkez Bankaları öncelikli olarak yerine enflasyon yavaş yardım etmek için bunları kullanarak daha döviz kurunun düzeyi görünümüne dair kaygılar var.”

Latin Amerika ülkelerinin pasta var ve çok yemek istiyor bu sorun, sonuçta, değil. Kolombiya Başkanı, son zamanlarda %5 GSYİH büyüme ve “önümüzdeki yıllarda dünyanın en dinamik ekonomileri arasında kendini koymak için ülkenin arzu konuştu,” ama Pezosu üzerinde yukarı doğru baskı sızlandı vardır. Brezilya'nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı aynı zamanda Maliye Bakanı olan döviz Savaşı gibi devam ederken küresel bir ekonomik lider olma konuştu. Bu arada, Şili ekonomisinin (görünüşe göre dünyanın en büyük üreticisi olan) bakır ihracata yönelik ağır eğik kalır, ve sonra yükselen fiyatlar Şili Pezosu kaldırdı nedenini merak ediyor. Tüm para sorunları için Fed parasal Genişleme Programını suçlama ve müdahale için temel olarak Çin'in para birimi peg kullanın.


Kısacası, Latin Amerika para birimlerinin değer kazanması büyük ölçüde temelleri yansıtılmış vardır. Bireysel ve grup olarak, döviz kurlarını yine de 2008 kabarcık seviyeleri aşağıdadır. Son iki yılda bu artış genellikle sadece yer kredi krizin yüksekliği sırasında meydana gelen ani düşüşler uzaklık vardır. (İster spekülatif, ya da pasif) yatırımcılar seçici ayrıca, bireysel para birimleri arasında performans sapma verilmiş, belli. Mali konular üzerinde Meksika ve Arjantin cezalandırmaya devam ederken para ile Ürünleri üreticileri sular var.

Bu nedenle, bölgenin para en takdir etmeye devam edecek inanmak için sebepler var. Merkez Bankaları kısa vadede bunu takdir oyalamak için yönetmek olabilir, ama bir kez enflasyon çare olarak (Brezilya zaten olduğu gibi) faiz artırımı kaçınılmaz kabul ederlerse, uzun vadeli yükseliş yolu restore edilecek. Bir ekonomist şöyle özetledi: “kedi ve fare bu oyunlarda, politika yapıcılar muhtemelen kaybedeceğini düşünüyorum. Dünyada çok fazla denetlenmeyen sermaye, özellikle gelişmiş ülkelerde. Bu çocuklar çeşitli kısıtlamalar etrafında yollar bulacaktır.”

İlginizi Çekebilir: