Rezerv Para Statüsü Yolunda Yuan İnç

Geçen hafta uygun bir rezerv para birimi haline Yuan açmak için Çin'in arayış içinde bir kaç gelişmeleri getirdi. Beni yanlış anlamayın – Yuan yakın zamanda Doların yerini, eğer hiç olmayacak bir nedeni de bu yazının Başlığı dönem “inç” olarak kullandım. Yine de, Çin de Dolar tekeline bir alternatif sağlamak için sorunu çözmek zorunda oldukları için kredi hak ediyor.

Önemli bir destek olan, “Bu ancak sonra yuan ve yeni bir dünya rezerv para birimi oluşturulması için en kısa yol bu sanırım,” ekonomik ve döviz kuru liberalizasyonu eşlik ettiği sürece talep olacağını 10 yıl sürebilir öneren Rusya Maliye Bakanı geldi. Dünya Bankası, Robert Zoellick, Başı kabul etti: “Sonuçta, bu iyi bir şey. Eğer, bence, rezerv bazıları çok kutuplu olmak oluşturmak için, insanlar onları iyi yönetmek emin olmak için para var ise ve sonuçta iyi oldu.”

Bu yumuşak ciro şirketler Yuan cinsinden tahvil ihracı için başlaması gerektiğini üst düzey bir Çinli bankacı yorumlarına neden vardı. “Devlet Guo Shuqing, Başkan-(CCB), Çin İnşaat Bankası, aynı zamanda yuan ticaret şirketleri, Çinli ve yabancı şirketler yuan yerine dolar daha faturalarını yerleşmek için kredi verilmesi olasılığını araştırıyor söyledi kontrollü.” Bu aynı anda iki ucu hizmet verecek; sadece Çin sermaye piyasaları daha da güçlenecektir, ama Çin Yuan artan maruz kalma yararlanacak. Zaten, Chartered “HSBC ve Standart hem de uluslararası finans kurumlarının gerisinde olmayabilir yuan cinsinden tahvil” sorunu için hazırlık yaptıklarını söyledi.

Kenara komplolar, Çin Yuan rezerv para birimi olmaya hazır olduğunda rezerv para birimi olacak. (Ve Çin watchers) Çin kendisi önüne geçmek için bu öz görünüyor eminim belli, ama önemli. Riski azaltmak için isteksiz yatırımcılar hala temelde ABD Doları endeksli bir para birimi tutmak için bir anlam ifade etmiyor bu tamamen konvertibl değil. Eğer Yuan dalgalanır piyasa güçlerine göre bu, hiçbir bahane, ve eğer yatırımcılar gerekirse RMB çekme yeteneği garantili değilse, hangi mantıklı sebeple ilk etapta tutmak zorunda ki?

Bir köşe yazarı özetler, “Çin yavaş yavaş sermaye hesabına yuan konvertibl yapmak zorunda kalacak; daha likit bir döviz piyasası ihtiyacı vardı; tahvil piyasaları ve bankacılık sisteminin daha fazla geliştirilmesi gereklidir; ve sınır ötesi sermaye akışının doğru takip etmek zorunda kaldı.” İşleyen sermaye piyasalarına sahip olmanın önemi yadsınamaz. Sadece, Yuan satın yatırımcılar ve Merkez Bankaları sadece kağıt para yatırım yapmak istemez; bunun yerine şeffaf ticaret hisse senedi ve tahvil istiyorlar.

Şu anda yabancı yatırımcıların tasarruf hesapları sınırlıdır ve rekor kazanç opaquely ve sonuçta Merkezi hükümetin kaprislerine tabi olan firmalara/kredi yatırım. Bu sistem sadece yatırımcılar genellikle Yuan takdir ve mutlaka Çin içinde özel fırsatları bahis edildi çünkü geçmişte görev vardır. Eğer Çin Yuan Dolar ile ciddi bir rakip olmak istiyorsa, yatırımcılar daha fazla ve daha iyi seçenekler sunmak gerekiyor. İronik olarak, eğer Çin geçmişte bu adımlar atmış olsaydı, o umutsuzca atman için çalışıyor Dolarlık varlıklarının 2 Trilyon dolar ile kendini buldu olmazdı.

İlginizi Çekebilir: