Yatırımcılar Gelişmekte olan Piyasalar üzerinde Anlaşamazlar

Mart ayında bir düşük dokunmaktan yana, gelişmekte olan piyasa sınıfın %50 oranında artış, bir ölçüye göre var. Bu başka bir kabarcık oluşum olduğunu endişelere yol açtı, hızlı bir geri çekilme yaşandı. Değerlemeler de 2007-2008 kabarcık seviyesi altında kalması ve bazı önlemler göre, temelleri oldukça güçlü olan boğa, Ancak, işaret.

Haklı oldukları bir nokta vardır. Doğu Avrupa'da birkaç kurtarılması dışında, bir bütün olarak gelişmekte olan piyasalar çok fırtına atlatmış. Bir analistin belirttiği gibi, “Yönetişim gelişti, birçok ülkenin cari hesap fazlaları, yabancı çalıştırmak döviz rezervleri büyüdü, orta sınıf genişliyor ve Tasarruf oranları yüksek. Brezilya ve Türkiye gibi ülkelerin kriz sırasında oranlarını ve hala para çekmek mümkün olmuştur.”

Aslında, yatırımcılar gelişmekte olan piyasalardan para çekmeye başladı bile (bazı kredi krizinin en kötü aşamaya girdi diyebiliriz zaman, Eylül 2008'de Lehman brothers'ın çöküşüne kadar bile değildi. “2008 yılının ilk yarısında, EMEs brüt sermaye girişlerinin oldukça iyi kaldırdı, 2007 yılında rekor girişlerinin %60-70 ulaşan birçok durumda...(banka ve hissedarlara) diğer yatırımcılar EMEs konumlarını korudu aslında çok daha büyük resmi döviz rezervleri ve birçok durumda daha sağlam bankacılık sistemleri gibi faktörler, bir dizi bağlı olabilir.”

Buna göre, gelişmekte olan pazarlarda son ralli rekor düşüş sadece bir tepkiydi bu “ters bir düzeltme” bildirim temsil edebileceği söylenebilir. Hisse senetleri hala rekor onların altında kalırken, tahvil hızla kriz öncesi seviyelere yaklaşıyor. Yaklaşık bir yıl önce nerede olduğunu JP Morgan EMBI+ endeks ve ABD Hazine tahvil arasındaki fark şu.

Muhaliflere olsa da, gelişmekte olan piyasalar doğası gereği riskli olduğunu insanlara hatırlatmak için yalnız geçen on yılda Latin Amerika'da yeniden yapılanma Asya krizi, Rusya varsayılan ve bir tur görmüş gibi:“. Yabancı para Borçlanma ve sabit döviz kuru üzerinde popülist siyaset, kötü mali yönetim, güven sorun için bir mıknatıs vardı.”

Bazı yapısal sorunlar, Şubat 2009'da bu ekonomilerin durumu beklenenden daha hızlı kötüleşmeye başladı kaybolmamış kalır: “bu, sağlam makroekonomik ve mali politika bir yana, bu çok açık. Birçok kredi geri ödemelerinde zorluklar ya da kredilerini yuvarlanmaya karşı karşıya. Yatırımcı güven kaybı aniden uzun süredir güvenlik açıkları, bu hane, küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından ve yabancı para Borçlanma yaygın bir uygulama olmadi.” Buna ek olarak, gelişmekte olan piyasalar toplu olarak, 2009 yılının ilk çeyreğinde ortalama bir yıl ile büyük EMEs kümesi içinde yaklaşık %25 yıl azalma-yoğun ihracat “senkronize düşüş verilen sorunlu olan sürücü büyüme, ihracatın büyük ölçüde bağımlı kalır. Bazı emtia ihraç eden ülkelerde, Şili ve Rusya özellikle, ihracatın %40 oranında, 2009 yılının ilk çeyreğinde düştü.”

Sermaye girişleri ve ekonomik belirsizlik arasındaki bu bölünme için hesap için en iyi yol gelişmekte olan piyasa yatırımcılar risk görüntüleyin şekilde bir değişimdir. Daha önce baskın varsayılan riskti. Şimdi, ancak, kılavuzlar yatırımcı düşünmeye enflasyon ve döviz kuru riski olarak kurumsal kredi riski vardır.

İlginizi Çekebilir: