İsrail Şekeli banka üzerinde Müdahale artırdı

Geçen yıl boyunca, İsrail sessizce döviz rezervleri dünyanın en büyük depolarından birini topladı. Ortalama olarak, İsrail Merkez Bankası her gün 2008 Temmuz ayından bu yana Dolar, 100 milyon dolar değerinde satın, 52 Milyar dolarlık toplam rezervleri getirmiştir. Banka hedefleri iki kat enflasyonu azaltmak için İsrail'e dökme spekülatif para girişi sterilize etmek için, ve Şekeli takdir kök vardır.

Bu ikincisi doğru, Banka güvenli değil ülkeler/para denilen riskten kaçınma salgınına neden ve yatırımcılar çok para shift için acele gönderilen kredi krizi ile bir ivme kazandı. Sonuç olarak, İsrail borsa dibe vurdu, ve Şekeli %30 ay içinde düştü.

Risk iştahı son yükseliş için teşekkürler, ancak Şekel kendini toparladı, %10 Nisan ayından bu yana arttı vardır. Şekeli hala 2008 yüksekler onun iyi olmaya devam ederken, ani yükselişi hala, temel ile ilgisi olmayan Kur “Sıradışı hareketler yanıt vereceğini açıkladı İsrail Merkez Bankası, dikkatini toplamış ekonomik koşullar, ya da döviz piyasasında düzensizdir,” ağır açık piyasa müdahale ederek girin. “Şu ana kadar $1.5-1.7 milyar arasında bu hafta satın almış düşünülmektedir.”

Banka ayrıca yanlışlıkla .5% için gösterge faiz oranını düşürmek ve açık piyasada tahvil satın alarak para birimi aşağılamak için adımlar attı. “Merkez Bankası program tamamlandığında tahvil 18 milyar şekel 4.7 milyar ($) toplam satın almış olacak....Satın alınan bu menkul satmak niyetinde değildir ve döviz alım devam edeceğini Bankası yaptığı açıklamada.” Belirsiz olup programı 3.7% son çeyrek küçülen ekonomi – teşvik etmede başarılı olurken hala yılda %3 fazla çalışan olan enflasyon, tahrik var.

Döviz piyasalarına her iki gelişmeler dikkate alındığında, %4 aşağı Pazartesi gününden beri Şekeli gönderme var. İsrail Merkez Bankası tüccarlar ile gerçek bir itibara sahip olup olmadığı hala belli değil. Kendisinin de kabul ettiği gibi, müdahale programı sonsuza dek Döviz Alım devam etmeyeceğiz açıktır geçicidir. Merkez Bankası piyasanın yenebilir, ama bazen pazar meşru olmayan şeyler yapan herkes anlar.”

Şekeli takdir dışı bir durum değildir ve müdahale çalışır temelleri karşı analistler, bu arada, ısrar ediyorlar. “[Dolar karşısında şekeli güçlendirilmesi] piyasa baskıları, aslında, ekonomik koşulları temel ile tutarlı. Şekeli değerleme lehine temel ekonomik koşulları geçmiş seni çeyrekte 4.3 milyar $ödemeler dengesi bir kredi birikimi vardır.” Bu analistler, sonra, enflasyon İsrail ihracat rekabeti konusunda yükselen hakkında daha fazla endişe duyuyorlar.

Barclays Yatırım Bankası, besbelli, ama bu okul için abone, ve Şekeli “%2 olarak adlandırılan direnç seviyelerini ihlal sonra artış olacağını öngörüyor.” Merrill Lynch, bu arada, gelecek yıl ek olarak %10 takdir Şekeli görür.

İlginizi Çekebilir: