Yuan: Takdir veya Enflasyon?

Nominal döviz kurları dayanarak, Çin Yuan ABD Doları karşısında mütevazı bir %2 tarafından (PBOC)) Çin Halk Bankası, yaklaşık iki yıldır ilk kez döviz peg alışınca eylül ayından itibaren takdir etti. Eğer enflasyonu da hesaba, ancak, Çin Yuan daha fazla arttı. Aslında, eğer mevcut eğilimler devam ederse, Çin Yuanı döviz kuru tartışmalara kendisi çözebilir.


Çin uluslararası toplumun talepleri ile ilgili iki bağımsız para birimi menteşe takdir etmek. İlk mevcut seviyesinde olduğunu, yapay düşük döviz Çin'in büyük ticaret fazlası oluşturmak için izin verdi. Çin fiyatları (diğer para birimleri alıntı) olması gerekenden daha düşük olması, bu çelişkinin ortadan kaldırılması için, Çin Yuan yükselmesi gerekir, ve (PPP) Satın alma Gücü Paritesi ekonomik prensip anlaşılacağı gibi ikinci sırada.

Görünüşe göre, bu iddiaların her ikisi de göründüğünden daha sorunludur. Örneğin, Çin'in resmi ticaret fazlası zaten büyük ve giderek artıyor. 2010 için, muhtemelen olacaktır yaklaşık 200 Milyar$. Artı çoğunluğu 10.5 milyar ABD doları fazla hesaplarına yabancı tarafından finanse edilen şirketler: “son 11 ayda Çin'in toplam kar yüzde 66'sı için çekilen ancak çıkıyor.”

Buna ek olarak, ticaret istatistikleri bitmiş ürün toplanır, ülkenin bu ürün tam ihracat değeri için kredi alır şekilde hesaplanır. Ürün resmi olarak Çin ile ABD ticaret açığı katkısı 2 Milyar dolar özellikle Apple'ın popüler iPhone bakarak, araştırmacılar hesaplanır. İPhone tedarik zinciri nüansları dikkate alındığında, bunun 48 milyon dolarlık bir fazlaya hali şekil. Her iki durumda da, bu ürünler Çin'de üretiliyor olması (muhtemelen BİZE mal işler yapıyor olsa) ABD GSYİH olumsuz etkilemiyor. Bu nedenle, muhtemelen zayıf RMB gelen kadar bazı lobiciler ısrar ölçüde zarar yok BİZE.


Enflasyon gibi, resmi oranı %5.1 şimdi yıllık bazda olur. Diğer para birimlerinin değer resmi döviz kurları tarafından gösterilenden çok daha hızlı bir oranda eridiği bunu kabul edersek bile (ve Çin'de yaşayan, gerçek oran çok daha yüksek olduğunu söyleyebilirim) demektir. Bir para birimi satın alma gücü sadece buna değer, çünkü bu, fiyatlar ve Çin yükselen ücretler (ve diğer para birimleri) ABD Dolarının satın alma gücü düşer.

Çin hükümeti, fiyat kontrolleri ve arz zorunlu artışlar şeklinde sorunu çözmek için çalışıyor, ama hala geleneksel para politikası önlemleri kullanarak enflasyonu dizginlemek için isteksiz. Çin'de M2 para arzı %20 yıl artmaktadır, çoğu sabit kıymet yatırım başka bir patlama harcanıyor. Bu PBOC Çin bankaların zorunlu karşılık oranını artırarak yanıt vermiş olsa da, Yuan hakkında daha fazla yukarı yönlü baskı sıcak para “girişlerinin daha fazla katkıda bulunur diye faiz oranlarını yükseltmek için isteksiz kalır. Yükselen enflasyon hız kesmeden devam edeceğini bir sonucu olarak, ekonomistler arasında fikir birliği orta vadede geliştirmeye devam, altta yatan fiyat baskıları güçlü bir şans görüyoruz.


Koşullar değişmedikçe, daha sonra, daha fazla RMB takdir için argüman biraz zayıf. Yine de, analistler iyimser: 20 analistlerin medyan tahminine göre “Bloomberg Bir anket yuan 6.28 yüzde 2011 sonuna göre yüzde 6,1 artış öngörüyor.” Daha önce veya %1 Hu Jintao'nun Ocak ayında BİZİ ziyarete zamanlama olduğunu düşünürsek – ve sembolik politika hareketleri için Çin düşkünlüğü – sembolik bir hareket şaşırtıcı olmaz. Öngörülen %6 artış gelecek yıl için de yine enflasyon bağlıdır.

İlginizi Çekebilir: