Rezerv Durumu için Yuan Vies

Başarısız uygun bir rezerv para birimi oluşturmak için G20 temyiz olan Çin artık kendi eline alarak, uygun bir alternatif olarak Çin Yuan basarak.

Bu hafta başlarında, Arjantin ile 10 Milyar dolarlık swap anlaşması imzaladı, RMB için bir Arjantin pezosu bir takas söz konusu. Anlaşma görünüşte ekonomisi zor küresel kredi krizinin hit olan Arjantin, yararlanmak için tasarlanmıştır: “pesosu yavaş yavaş fakat sürekli olarak burada büyük bir çiftlik grev yatırımcılar ürktü ve birçok Arjantinliler peso kendi dolarlık ticaret yol ortasında 2008 yılından bu yana zayıfladı.” Genellikle gözardı kabul edilen RMB büyük miktarda – garanti - Çin daha etkin, sağlam desteğiyle pezosu sağlıyor.

Aslında, takas muhtemelen rezerv para birimi olarak Doların yerini görmekle samimiyetini göstermek için Çin tarafından önerilmişti. Özellikle gelişmekte olan ülkeler ve birçok büyük ticaret ortakları temsil/veya Asya ülkeleri arasında, Çin Yuan arzını artırmak için istekli olduğunu. Swapları daha kolay finansmana erişim yaparak " Çin toprak kayması ihracatı yardımcı olacak diğer gelişmekte olan piyasa ülkeleri ile daha fazla anlaşma boru hattı olmasını bekliyoruz,’ o ” bir analist yazdı.’ ” Buna göre, Arjantin ile takas anlaşması Çin tarafından geçtiğimiz aylarda imzalanan altıncı ikili döviz anlaşmasını temsil etti. Diğer beş ülke Beyaz Rusya, Güney Kore, Hong Kong, Malezya ve Endonezya, 100Billion yaklaşık $5 Milyar 650$RMB) toplam nominal takas değeri vardır.

Çin de böyle özgürce her ikisi de Çin içte ve değiştirilebilir olduğunu Yuan tam konvertibl yapmak için hareket ediyor. Çinli bankalar ve ihracatçılar, örneğin, artık doğrudan yabancı para ödemeyi kabul ettiğini, daha doğrusu ilk RMB dönüştürmek zorunda olmaktan mümkün olacak tasarlanmıştır. Buna ek olarak, hükümetin “yurtdışı fon daha kolay yabancı doğrudan Çin yatırım yapmak için bunu yapmak için nitelikli yabancı kurumsal yatırımcılar altında 30 milyar dolara programı satın almak” bu yerli hisse senedi miktarı üçe katlanacak.

Şimdiye kadar açıklanan hamle döviz dünyada anlamlı dalgalar yapmak için çok küçük olsa da, yatırımcıların Çin'in çabaları genel olarak destekleyici görünüyorlar. Unutma sadece iki yıl önce, RMB önümüzdeki birkaç yıl içinde %500 takdir nedeniyle oldu ve daha sonra banka hesapları üzerinden RMB kişisel tasarruflarının çok hareket eden hedge fon yöneticisi Jim Rogers ünlü duyurdu.

Citigroup analistleri tarafından son bir not Bu mükemmel duyguyu saklar: “uzun vadede, kişi başı daha geniş kullanımı veya uluslararası teşvik etmek için Çin stratejik ekonomik ve siyasi çıkarına olduğunu düşünüyoruz. Kişi başı uluslararası bir nitelik kazanmasına gitmek için çok uzun bir yol var iken, erken adımlar atmak için bir fırsat olarak küresel krizin kullanarak Çin olarak görüyoruz.” Tabii ki, böyle bir süreç onlarca yıl tamamlamak için gerektirir bilincindedir Çin kendisi, ama gerçekten bunu belirlemek için Çin'e kadar değil iyimser kalır. Bu pazara kadar...hükümetin yapabileceği en iyi yuan cinsinden ticaret izin vermektir. Ve sonra bunu kullanmak isteyip istemediğine karar vermek pazara kadar.”

İlginizi Çekebilir: