Çinin Ekonomik İyileşme ve RMB

Şimdi, doğmakta olan küresel ekonomik iyileşme ve düşüncesi Çin klişe oldu liderliğindeki olmaya devam edecektir. NY Times son küresel yavaşlama, Amerika Birleşik Devletleri her zaman çıkış yolu açtı, Avrupa ve dünyanın geri kalanı tarafından takip özetledi:“. Ama ilk kez, katalizör Çin ve dirilen ekonomileri hala titrek Batı Dünya Savaşı'ndan bu yana en derin durgunluk kurtarmak yardım Asya'nın geri kalanından geliyor.”

İstatistikler kesinlikle zorlayıcı. İlk çeyrekte kısa bir düşüş sonrasında, GSYİH etkileyici 7.9% oranında ikinci çeyreğinde büyüdü. Gez, Çin'de ekonomik kriz çıktı pek terimini durgunluk kullanımı gerektirecek kadar zayıf olduğunu; herhangi bir başka ülke (2009 Q1) büyüme %6.1 ulaşmak, özellikle de mevcut ekonomik iklim bağlamında sonra sevindi olurdu.

Borsa yatırımcıları ekonomisi ivme kazanarak devam edeceğini açıkça iyimser olsa da, Çin gözlemcileri ve politikacılar daha dikkatli. Çin Wen Jiabao, Almanya, bu, “açıkça kurtarma temelleri stabil değil, katılaşmış ve dengeli almalıyız ısrar etti. Körü körüne iyimser olamayız.”

Wen kötümser prognoz ekonomi için acil bir sarsıntı teslim, ama zaten bitmek olan Çin'in büyük teşvik planı kapsamında görülmelidir. “Yarım dönemde gayri safi yurtiçi hasıla daha fazla eşit bu yılın ilk yarısında banka kredilerinin sel...ışığını kaybediyor mu? Bu yıl şimdiye kadar iyi 1.2 trilyon yuan ilk yarısında aylık ortalamanın altında Temmuz ayında Net yeni kredi yuan 355.9 milyar milyar 52.13 ($), en düşük rakam oldu.” (Ve uyarıcı harcama) kredi artışı zaten kendi kendini yormuş olabilir bir işaretidir bu ani düşüş mevsimsel faktörler nedeniyle bazı analistler inanıyorum, ama diğerleri savunuyorlar.

Buna ek olarak, mutlaka (ekonomik değil, çevresel anlamda sürdürülebilir büyüme yönelik değildi uyaran kendisi. Son yirmi yılda, Çin bir ekonomik model ihracat ve sermaye yatırımları yoğunlaşmış, iç tüketim pahasına kucakladı. Kesinlikle ekonomistler durgunluk her zamanki gibi iş için Çin ekonomisi, ilk işaretler nokta yapısı değiştirilmiş olup olmadığını belirlemek için önce yıl olacak iken. “Bu yıl hükümetin teşvik toplu altyapı girmeden, daha fazla yatırım payı şişlik var. Çin sermaye harcama tüketici harcamaları-altıncı olarak büyük tek olacak ise Amerika'da ilk kez aşıyor olabilir.”


Emin olmak için, hükümet tasarrufları artırmak ve tüketimini azaltmak için tasarlanmış teşvikler ve sübvansiyonlar başlattı. Ancak, sosyal hizmetler Çin kültürel gelenekleri ve hükümetin eksikliği Çinli tüketicilerin zihniyet herhangi bir açılış için zorlu bir engel temsil ve cüzdanlarını. Aslında, Çin hükümeti hala sözde Komünist iken, kamu hizmetleri harcamaları, gelişmiş ülkeler arasında en düşüktür. GSYİH ' nın %6 iki katına rağmen, bu harcama yine de %25 OECD ortalamasının altında. Çin'in ekonomik boon düşeş çoğu, Çin'in 1.3 Milyar nüfusun çoğunluğu sadece tüketimi artırmak için gerekli araçlara sahip olmayan işletmeler ve insanlar göreli bir avuç, İhsan edilmiş genişleyen zengin-fakir uçurumu, bu arada gösteriyor.

İyi ya da kötü, küresel ekonomik krizden ciddi bir şekilde Çin ihracat talebi kıvrımlı ve GSYİH bu bileşen, bir süredir depresyonda kalabilir. 2008 yılında rekor bir Milyar 400 $sonra ticaret fazlası, 2009 yılında dibe vurdu “için 35 milyar $aynı [ikinci] çeyrek, 40 yıl önceki üzerinde% aşağı...düşüş (ihracat ve ithalat fiyatlarındaki değişiklikler için ayarlama), Bir yıl önce seviyesinin üçte az küçüldü fazlası ile reel olarak daha da etkileyici.” Çin yakında ticaret açığı deneyimi, mevcut eğilimler devam ederse olabilir aslında, bazı analistler proje.

Çin RMB (%28 reel olarak) hızlı takdir yoluna dönmek için olası değildir tüm bunlar gösteriyor, 2005-2008 bakıldığında. (Para birimi esasen 6.83 RMB/USD Aralık 2008 tarihinden itibaren sabit, Doların düşüş maç için reel olarak %8'lik bir azalmaya neden olmuştur.) Para biriminin değer kazanması ayna olan Çin'in döviz rezervleri, bir kez daha genişletiyoruz. Trilyon 2.13 son sayıma ($). Ticaret dengesi düşüş ve bütçe açığındaki patlama verilmiş, ancak bu artış çok mutlaka para birimi takdir çevirmek olmaz spekülatif sermaye girişi, atfedilen olmalıdır.

Yuan hala 25 kadar% gözardı bazı ekonomistler ısrar, ama yatırımcılar yakın zamanda bu köprü olacağını inanmıyorum. Spot döviz kuru Mayıs ayından bu yana en güçlü seviyeye yükselirken, vadeli fiyatlar önümüzdeki 12 ay içinde Dolar karşısında mütevazı 1.5% bir takdir gösterir. Bu düz bir döviz kuru beklentileri, bazı ekonomistler makul olduğunu düşünüyorum Ne uzakta ama hala uzun bir yol bir gelişmedir.

İlginizi Çekebilir: