Aussie Uzak Kivi Kırılıyor

Avustralya Doları ve Yeni Zelanda Doları arasındaki ilişkinin iki para birimi arasındaki var olan en güçlü arasındadır. Bölgesel tahvil ve ekonomik büyümeyi ürünleri benzer bağımlılığı düşünüldüğünde, belki de bu hiç merak var. Geçen yıl boyunca, ancak, Aussie yavaş yavaş Kivi kaçmış. İkisi arasındaki ilişki güçlü olmaya devam ederken, farklı anlatılar ortaya çıkışı aşağıdaki grafikte görülebilir açık bir uçurum, yol açmıştır. Aynı AUD hakkında söylenebilir demek ki NZD belli ki dünyanın en değerli para birimleri arasında yer aldığını düşünürsek mu?

Ne yazık ki, coğrafi yakınlık bir yana, iki ekonominin ortak çok az var. Yeni Zelanda üretir ve özellikle tarım ürünleri ihraç ederken, Avustralya kömür, kıymetli maden ve diğer doğal kaynaklar açısından zengindir. Verilen mal her iki tür için fiyatlar (özellikle geçen yıl), son on yılda patladı, ama ayrım konusunda net olalım. Bu iki ekonomi ticaret fazlaları, ama garip bir şekilde cari hesap açıkları korumasını sağlamıştır. Avustralya ekonomisi fazla %4, 2011 yılında büyüyeceği, Yeni Zelanda'da %2 ile karşılaştırılır. Avustralya'nın gösterge faiz oranı da yüksek sermaye piyasaları derin ve para kaynağı mutlaka Yeni Zelanda çok ötesinde.

Yüz değeri alındığı, daha sonra Aussie hem Kivi ve ABD Doları karşısında yükseliş gereken sağduyulu görünüyor. Gerçekten de, son zamanlarda ikincisi karşı tüm zamanların en yüksek dokundu, ve şimdi parite üzerinde sıkıca yerleşmiş olduğunu. Ticaret ağırlıklı olarak, son iki yıldır dünyanın en iyi performans gösteren ülkeler oldu.

Aslında, bazı Avustralya Doları çok kendi menfaatleri için artmış olsa da (ben de dahil) merak ediyor. (Ppp) satın alma gücü paritesi dayalı OECD değerlemeler göre, Aussie şimdi dolar karşısında aşırı değerli %38, sadece İsviçre Frangı ve Norveç Kronu arkasında. Aslında, müşteriler aslında fiyata duyarlı olan olmayan emtia ürünleri (yani) ihracatçılar artan rekabet baskısı, düşen satış ve kaçınılmaz fiyat indirimleri dikkat çekiyor. Diğer bir deyişle, mal anlaşma olmayan Avustralya ekonomisi bölümü aslında oldukça kırılgan durumda. Avustralya'nın madencilik sektöründe gelişen yatırım çıkışı artırmak gerektiğini Çin ekonomisinin önümüzdeki iki yıl içinde yavaş projelendirilen ve verilen, ekonominin emtia sektörü yakında benzer baskılara maruz kalıyor olabilir.

Bu nedenle, (RBA) Avustralya Rezerv Bankası, bazı analistlerin beklediği gibi, ve enflasyon şahinleri umduğu hızlı gösterge faiz oranını yükselterek kaçınmıştır. Muhtemelen Haziran ve Temmuz ayına kadar olmayacak Haziran en kısa sürede zam 25 baz puan için bir şans – %5'i bile baz oranı getir – ama RBA kendi ifadeleri gösteriyor. RBA sıkılaştırır, Avustralya faiz oranı farklılıkları yakın gelecekte de güçlü kalması ve olası risk iştahının güçlü kaldığı sürece, spekülatif sermaye girişinin çekmeye devam edecek ne olursa olsun.

Avustralya Doları neden yükselmeye devam ediyor? Altın ile ilgili bir şey olabilir. Grafiği yukarıda gördüğünüz gibi, Aussie ve altın fiyatları arasındaki korelasyon Aussie ve Kiwi arasındaki ilişki kadar güçlü değildir. Avustralya, dünyanın en büyük ikinci altın ihracatçısı olduğu göz önüne alındığında, yatırımcılar Avustralya Doları satın almak için bir neden olarak altın fiyatları yükseliyor olması belki de şaşırtıcı değildir. Her iki talep için risk iştahı alıcı tarafından belirlendiği ancak, aynı derecede mümkün görünüyor. Bazı altın alıcılar altın sayaç olsa en iyi finans sistemi çökecek korkarım (yani) risk hoşlanmıyorsunuz olanlar için tam tersi bir durum olduğunu, son beş yıldır altın performans gösteriyor uygundur. Risk iştahı yüksek olduğunda, spekülatörler (diğer varlıklar arasında) altın ve Avustralya Doları almış.

Bu durumda ileriye devam edip etmeyeceği henüz belli değil. Altın alıcılar, avro bölgesi borç krizi ve bu sistem için diğer tehditleri hakkında üzülmek gibi riskten yatırımların artması, Wall Street Journal kısa bir süre önce bildirdi. Ancak, aynı olamaz Avustralya Doları hakkında söylenmesi. Risk olduğu “sürece,” Aussie için talep olduğu gibi kalır. Ve eğer ihracatçıları Avustralya Doları $US1 bir post – şamandıra kayıt ulaşmasını bekliyoruz “bulunan Aussie Dolar Barometre eğer.Eylül ayında 16 ve gelecek yıl içine paritesi üzerinde kalmayı” – herhangi bir göstergesidir, risk iştahı gerçekten yakın gelecekte de güçlü kalacaktır.

İlginizi Çekebilir: