Gelişmekte Olan Piyasalar Döviz Kontrolleri Diretiyorlar

Nisan ayında yazdığım bu gelişmekte olan piyasalarda ralli azalmaya belirtisi gösteriyor. EMBI+ gelişmekte olan piyasa tahvil Endeksi rekor artış olurken MSCI gelişmekte olan piyasa hisse senedi Endeksi öncesi kriz seviyede. (Bildiğim kadarıyla) böyle bir dizin gelişmekte olan piyasa para birimleri için var iken, en azından, çok da kriz öncesi seviyesine döndü olurdu oldukça emin olma.


Yunan mali krizi, gelişmekte olan piyasalardaki riskten kaçınan yatırımcıların hevesini, uzak yerine onları güçlendirip daha yakın görünüyor. Karşılaştırmalı bir bakış açısından, gelişmekte olan piyasa hükümetleri sanayileşmiş göre daha iyi durumda, Yunanistan hiçbir şey söylemiyoruz. Gelişen piyasa borç sorunları bir avuç kredi derecelendirme giderek Yunanistan durumu önemsiz döndürüldüğünü iken kaldırdı ediliyor. Bir yatırımcı Bu verim çekici düzeyde sunan nispeten güçlü bilançolar ile bir grup ülke ise şöyle özetledi:“.”

Gelişen piyasa borç içine sermaye girişi ise (2010 yılı için) yıllık bir rekoru var o zaman hiç de şaşırtıcı değil, yılda sadece dört ay olduğu gerçeğine rağmen! “Dünya Bankası tahminlerine göre 800 milyar bu yıl akar küresel sermaye kadar $milyar 450 2009 yılının ikinci yarısında gelişmekte olan ekonomiler için bir yıllık dolara ulaştı.” Ayrıca, kurumsal yatırımcılar, daha önce yabancı para birimi (örneğin ABD Doları veya Euro) cinsinden yalnızca sorunları finansman konusunda ısrar ederken, yerel para birimi borç olarak adlandırılan için bir tercih var gibi görünüyor. Bir gelişmekte olan piyasalar Fonu yöneticisi göre, “yerel para birimi en büyük temamız ileriye dönük olmasını bekliyoruz.”

Burada gerçek bir hikaye, ancak, gelişmekte olan piyasalar daha az (artık yerleşik olan) gelişmekte olan piyasalarda artan yatırımcı ilgisini ve daha da artan belirsizlik görülüyor. Çok daha düşük faiz oranları sermaye rekor miktarda çekmek için minnettar şüphesiz, gelişmekte olan piyasa hükümetleri bununla birlikte ortaya çıkan döviz takdir hakkında mutsuz.

Tayvan bu konuda gelişmekte olan piyasalar Olası ses olarak ortaya çıkmıştır. Merkez Bankası son zamanlarda “emin ihracatçılar ve ithalatçılar bunu adanın doların üzerinde spekülasyon kredileri kullanarak,” değil yabancı onların detayları-döviz kredileri için 65 bankalar istedi ve “döviz kurlarının düzensiz hareketler adres için para politikalarını ayarlamak için emsalleri çağırdı.”

Ben Merkez Bankaları bir avuç var ya zaten müdahale ya da ciddi müdahale düşünen beri çok eşya gerek, ancak değil. Geçen ay, Polonya Dolar karşısında Mum satarak müdahale etti. Güney Afrika Merkez Bankası, Mart ayında 50 baz puan enflasyon kabaran rağmen faiz oranlarını. Hindistan diretiyor para işlemleri üzerinde Tobin vergisi çeşit uygularken Brezilya ihalelerine spot piyasadan Dolar satın almaya devam ediyor.

Uzun zaman önce, bu önlemlerin korumacı liberal, serbest piyasa ilkelerine aykırı olarak eleştirdi olurdu. Artık değil. Uluslararası Para Fonu (IMF), son zamanlarda “sermaye girişlerinin Büyük Orta yani varlık balonları ve diğer mali felaketler sağlamazlar vergi ve yönetmelik kullanmayı gelişmekte olan ülkeler çağırdı.” Özel sektör ekonomistleri katılıyorum, Standart Chartered Bank ile enflasyon Teşvik ve başka bir krizi tetikleyebilir çünkü, Gelişmekte olan ekonomiler kendi içine akan likidite ve sermaye dalgalanma Acil Eylem ‘çok aşırı likidite finansal kriz öncesinde Batılı gelişmiş ekonomilerde sorunları katkıda gibi “ihtiyaç” olduğunu ifade etti.

Kısacası, gelişmekte olan piyasalar devam edin ve takdir para çekmedikleri yeşil ışık var. Ama ona göre hareket edecekler mi?

İlginizi Çekebilir: