QE2 Dolar Ağırlığındadır

Birkaç hafta içinde, dünyanın en büyük döviz manipülatörü olarak Çin sollamak olabilir BİZE. Beni yanlış anlamayın: resmen küresel döviz savaşa girecek ABD tahmin etmiyorum. (QE2 yatırımcılar tarafından dublaj) Federal Rezerv Bankası'nın parasal genişleme programının genişletilmesine sanki Çin uysaydı ABD ve doğrudan döviz piyasalarında müdahale Doların üzerinde aynı olumsuz etkileri olacaktır ancak, sanırım.

Geçen ay, piyasalarda QE2 için canlandırıcı oldu. Bu noktada neredeyse kesin olarak görülen, incelenen tüm 52 analistler bunun kaçınılmaz olduğuna inanıyorum Reuters gösteren anket ile. Cuma günü, Ben Bernanke, bu, “her şey eşit olduğunda, daha fazla eylem için bir durum gibi görünen — ki ilan ettiğinde kalan tüm şüpheleri ortadan kaldırdı.” Bu noktada, kapsamı sadece bir soru, dan 2 Trilyon $500 Milyar $arasında değişen piyasası tahminleri ile. Bu 3 Trilyon belki $toplam Nicel Gevşeme getirmek, Çin'in Trilyon 2.49 $döviz rezervleri aşan ve dünyanın en büyük, sürekli döviz müdahalesi olma özelliğini kazanç olur.

Fed ilk parasal Genişleme politikasını önemli ölçüde ekonomiyi canlandırmak değil, bu ikilem ile karşı karşıya. Kredi ve finansal piyasalar için likidite getirdi – yüksek varlık fiyatlarının neden oldu – ama bu iş ve tüketici harcamaları tercüme etmedi. Böylece, Fed bahis üzerinde aşağı çift için planlama, düşük enflasyon (şu anda düşük 50 yıl) teselli ve istikrarlı bir bilanço var. Diğer bir deyişle, kaybedecek bir şey yok hissediyorum.

Ne yazık ki, QE2 ekonomi üzerinde olumlu bir etkisi olacağına gerçekten inanan birini bulmak zor. (Emtia ve hisse senetleri) mali piyasaları şamandıra olacaktır, ama eğer bir şey daha az elde edecek en bekliyoruz: “ekonomi ile gerçek sorunu tüketici talebi, banka kredileri şirketler tarafından yapılan para, mortgage faiz oranları, ya da büyük miktarlarda durumu değil eksikliği var. QE2 ile mali sistemine daha fazla likidite sağlamak değil tüketici bilanço veya işsizlik düzeltmez.” Fed (zaten daha düşük tahvil fiyatları yansıtılması) enflasyon için yüksek beklentiler ve düşük verim eyleme tüketiciler ve şirketler sağlayacağını umuyor. Tabii ki, aynı zamanda daha ucuz bir Dolarlık ticaret dengesizliği daraltarak GSYİH sürücü olacak umutlu.


En azından, neredeyse QE2 Dolar aşağı itmek için devam edeceğini garanti edebiliriz. Fed ilk parasal Genişleme planını açıklamasının ardından, Dolar Euro karşısında %14 sadece birkaç ay içinde düştü karşılaştırma aşkına, düşünün. Bu sefer, beş hafta üst üste düştü ve Fed QE2 resmen açıkladı bile! Yüzde 13'lük bir ticaret ağırlıklı olarak, Euro karşısında %14, Avustralya ve Kanada Dolarına karşı paritesi ve kısa bir süre önce Yen karşısında 15 yılın en düşük dokundu, Japonya'nın aynı derecede gevşek para politikasına rağmen düşmüş bulunmaktadır.

Eğer Dolar düşmeye devam ederse, dünyanın geri kalanı tarafından koordineli bir müdahale görebiliriz. Zaten, birçok ülke Merkez Bankaları böyle bir sonuç elde etmeye pazarlarına girmiş. Bireysel çabaları Fed çok daha derin cepler beri sonuçsuz ispat edecektir. Bir yorumcu özetlendiği gibi, şimdi Amerikalı yetkililer döviz manipülatörler olarak Çin etiket için çok ikiyüzlü olma “mı? Onlar yalnız değiller.”

İlginizi Çekebilir: