SNB Frank Adına Müdahale eder

12 Mart'ta geri, İsviçre Ulusal Bankası aktif olarak deflasyon forestalling aracı olarak (İsviçre Frangı değerini tutması için talep edeceğini sert bir söz verdi. Tüccarlar SNB tehditleri ciddi olarak yapılan hızlı bir tespit yapılmış gibi para hemen %5 düştü. Takip eden aylarda, ancak, yatırımcıları memnun oldu ve Frangı yavaşça Yukarı süzüldü.

O SNB eyleme geçti, serbest piyasada Euro alırken bu hafta kadar oldu. “Frangı...12 Mart bu yana 2.4 kadar yüzde karşı dolar karşısında euro ve 3.3'ü, en büyük düşüşler kaydırdı.” SNB aniden eylemsizlik ay sonra müdahale neden net değil. Politika yapıcılar Frangı herhangi bir irrasyonel takdir ‘frenlemek için hareket edecek “Merkez Bankası için bir” müdahale kutlamak için “bir basın toplantısı değildi, sadece bir gösterge geçen hafta belirsiz bir bildiridir.”

Analistler, SNB (keyfi olarak) müdahalesi, bu düzeye çok yakın kuma 1.50 bir çizgi koymak için çalışıyorlar oluştu: “göz önüne alındığında makul olan $1.50 Frank/Euro döviz kuru hedefleme olduğu ileri sürülmüştür. Bunu yapmaya devam ediyorlar diye, uzun ve başarılı olacaklar için büyük bir tartışma var.” Sonuçta, müdahale fikri müdahalenin kendisinden daha etkili olur. SNB çok fazla Avroya satın alabilir; gerçek değeri spekülatif pozisyonlar bina yatırımcılar tutan satın almak, devam etmek için tehdit olduğunu.

SNB eylemleri için “korumacı” olarak eleştiriliyor olsa da, müdahale için dayanak noktası sağlam mı. OECD ' ye göre, “İsviçre faiz oranlarının, 2010 yılında sıfıra yakın tutmak ve deflasyon derin bir durgunluk ve risk mücadele için daha fazla mali teşvik halletmem gerekiyor.” Mütevazı deflasyon da, toplam talep, bir çöküntü oluşturmuştur. Değişen tahminler %-2,5 -3%, 2010 yılında takip etmek ve mütevazı bir kasılma bile eşit, 2009 yılında ekonomik daralma çağrısında bulunuyor. S2 daha aynı olmuştur olduğunu Q1 GSYİH büyümesi negatif oldu ve görüş birliği yoktur. Bu eğilim devam ederse, 2009 30 yıldır ekonomik açıdan en kötü yıl olacak. Yine de, ekonomik göstergeler dibe yakında yaklaşıyor Öner ve genel resmi Avrupa'nın geri kalanı ile tutarlı.

Diğer Merkez Bankaları İsviçre yaklaşımı taklit edecek gerçek bir endişe vardır. “Son birkaç hafta içinde paralarını konuşurken aşağı beş ya da altı Merkez Bankası, Kanada Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası da dahil oldu. Bir analist, İsviçre gibi, döviz takdir ekonomisi için uyarıcı ofset olabilir onlar da korkar,” dedi. Parasal ve ekonomik koşulları dipsiz dünya çapında kalır, ve çoğu banka zaten onlar için gerekli olan araçların tükenmiş. Faiz oranları sıfıra yakın evrensel olan, mali “uyaran”; parasal genişleme toptan para baskı doğurmuştur 100 son 2009 yılında% OECD borç/GSYİH oranı itecektir. Devalüasyon kalan tek seçenek olabilir.

İlginizi Çekebilir: