Baht 13 Yılın en Yüksek Yükseliyor

Para araştırma amaçlı Evet doğru...) bir tatil için Tayland'a çanta ve başımı paketi gibi Baht gücü hakkında blog için uygun olacağını düşündüm. Bahtı arkasındaki momentum inanılmaz kısa bir şey olmuştur, ve genellikle döviz piyasalarında olduğu gibi, döviz yükselişi kendini gerçekleştiren haline geliyor. Bu sadece bir başlangıç olduğunu zaten 8.5% son yılda 13 yolda takdir vardır yılın en yüksek seviyesine ulaştı, ve bazı analistler tahmin.

Tayland'a gittim son kez, 2004 yılında, Bahtı 40 USD/INR civarında işlem, 30,7 cari döviz kuru ile karşılaştırıldı. Aradan geçen süre zarfında, Tayland dünyanın gelişmekte olan piyasa para birimleri için özellikle ağır bir darbe oldu bu bir askeri darbe ve ilgili siyasi istikrarsızlığın yanı sıra mali bir kriz yaşadığı dikkate alındığında bu oldukça inanılmaz. Ve henüz, Dolar karşısında Baht performansını grafik, bu kriz de yer aldı, ve o en ufak bir fikirleri olurdu.

Emin olmak için, mali kriz Tay finansal piyasalar ve Tayland ekonomisi üzerinde ağır bir bedeli aldık. Yabancı yatırımcılar da parayı almış gibi hisse senedi ve tahvil fiyatları aşağı doğru sendeledi-güvenli bir sığınak para birimi olarak adlandırılan, örneğin ABD Doları ve Japon Yeni gibi. Ancak, Tayland ekonomisi durgunluktan kurtulmak için ilk arasındaydı, 2009 yılında genişleyen ve 2010 yılında kabaran. Ekonomiye 10.6% ilk yarısında bir önceki yıla göre, GSYİH %9,1 gül,” En son verilere göre. Ülkenin sütun Sanayi, turizm, tek, zaten iyileşti, ihracat ve tüketim ile birlikte vardır. 27% öngörülen ihracat artışı ileri 7-7 de ekonomi sürücü bekleniyor.5 2010 yılında%, hem de IMF ve Tayland hükümeti tahminlerine göre. Büyüme olmazsa son olarak bu yılın Mayıs ayında bastırıldı olan politik protestolar için (belki %1-2 daha yüksek) daha muhteşem olurdu bu konuda fikir birliği yoktur.

Risk ve oynaklık hakkında endişelere rağmen, yabancı yatırımcılar bir kez daha Tayland rekor bir fon yağıyor. 1,4 Milyar doların üzerinde bir yıl içinde yalnız hisse senedi piyasasına güncel pompalanır oldu. Sonuç olarak, “Tayland'ın standartlar Endeksi Mayıs ayından bu yana 1996 Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye AYARLA göndermek yardımcı rebounded30 yüzde vardır.” Sermaye girişlerinin de sanayileşmiş dünyada düşük düz kalırken bile (kriter şu anda 1.75 oranı%) yükselen olan Tay faiz oranları, tarafından teşvik ediliyor. Bu noktada, Tayland gelen parayı iyi düşük sabit ithalat ve Tay bireyler ve kurumlar tarafından sermaye çıkışları kısıtlamalar nedeniyle kalır dışarı nakit, aşıyor. Bu dengesizlik, son zamanlarda GSYİH 150 Milyar dolar, %50'den fazla tepesinde olan Tayland'ın forex rezervleri, Merkez Bankası yansıyor.

Beklenti Tayland durdurmak için, ya da Bahtı takdir ters bile denemek için bazı rezervlerini kullanacağı bina. Japonya Merkez Bankası tarafından geçen hafta müdahalesi sonrasında, böyle bir müdahale şimdi gördüm daha kabul edilebilir olarak değil, aynı zamanda daha fazla gereklidir. Nedeniyle Başbakan baskısı, Merkez Bankası eylem en iyi ders belirlemek için en az bir acil toplantı var. Şimdiye kadar, sadece üyeler sermaye akışı ve ihracatçılar için kredi standartları kısıtlamalar rahat olması gerektiğini kabul edebilirsiniz.

Buna değer ne için, Tayland'ın en zengin adamı hareket etmemek Merkez Bankası çağırdı: “Bu çaba, yabancı sermaye olarak büyük olasılıkla sonuçsuz durmadan Tayland ülkenin sağlıklı ekonomik canlanma ve ihracat artışı nedeniyle sel bekleniyor. Nitekim Bahtı Tayland siyaset normal durumda kalması daha güçlü bir hale gelmelidir.” Tay ihracat sektörü belki de sadece diğer Asya para birimlerine benzer bir hızla arttığı için, ama sadece yükselen Baht karşısında iyi tuttu, gösteriyor ki gerçekleri tarafından destekleniyor.

Eğer diğer Merkez Bankaları müdahale konusunda adım olsaydı – (Deutsche Bank savundu, aşağıdaki grafik ile, bu tüm “Asya merkez bankaları uzun yıllar boyunca, ama bu bölgede USD amortisman önlenmesi “yönünde açık bir önyargı ile Tayland Bankası muhtemelen başka çarem davayı takip gerekir pazar” Avrupa ortak para birimi istikrar” daha fazla veya daha az sürekli olmuştur.

Aksi takdirde, Baht 30 USD/INR temizler önce uzun olmayabilir. Bahtı bir sonraki yazımın, 2015 yılında, muhtemelen benzer bir ağıt şeklinde olacak.

İlginizi Çekebilir: