Döviz kurlarını etkileyen faktörler

Para yatırım kabul önce, döviz kurları sürücü güçleri anlamak önemlidir. Bu faktörlerin çoğu maddi ve/veya psikolojik ve böylece, karakterize etmek imkansızdır. Ancak, genellikle temel belirleyicileri olarak kabul edilen bu faktörler aşağıda belirtilmiştir.

1. Enflasyon

Bir ülkede hizmet mal fiyatları nispeten yavaş bir hızla artan enflasyon, diğer ülkelere göre, düşük bir oranı ifade eder. Bu mal ve hizmetleri daha ucuzdur artış talep eden yabancıların gözünde görünür. Eğer satın alma gücü paritesi Kanunu tutuyorsa, ülkenin döviz fiyatlarındaki göreceli düşüş dengelemek için takdir edilmelidir.

2. Faiz Oranları

Bir ülkenin faiz oranı ve döviz kuru arasındaki ilişkiyi kavramak kolaydır. Savvy yatırımcılar nereye yatırım yapmak, risk belirli bir seviyeye için beklediğiniz, gelirler yüksek. Böylece, faiz oranlarında bir farklılık varsayılan riski eşit olan ülkeler arasında varsa, yatırımcılar muhtemelen daha yüksek faiz oranına sahip olan ülke için kredi verecek. Yatırım için veya başka bir ülkeye borç için öncelikle o ülkenin para almak gerekir. Bu ülkenin para birimine olan talep artar ve değer kaybına neden olabilir.

3. Cari Hesap / Ticaret Dengesi

Bir ülkenin cari hesap açığı çalıştığında ülkenin ihracatı daha fazla alır, genellikle anlamına gelir. Bu para onun için dış talebin nispeten yüksek olması gerekir gibi ticaret fazlası çalışır, bu ülkenin lehine döviz kuru eğme eğilimindedir. Zamanı gelince, döviz kuru olarak, yabancılara ilk ülkenin ürünleri daha makul hale getirmek için, ve ithalat ve ihracat arasındaki boşluğu ayarlar.

4. Kamu (devlet) borçları

Hükümetin borç yükümlülükleri ve döviz kuru arasındaki ilişki-ve-kurutulmuş kesilmiş gibi değil. Temel olarak, devlet borçlanma anlamıyla o ülkenin para değerini içine yiyen bütçe açığı artar, enflasyon, finans. Buna ek olarak, eğer kredi varsayılan herhangi bir risk olduğunu düşünüyorsanız, (Amerika Birleşik Devletleri, bu borç Hazine menkul şeklini alır) açık piyasa borç satmak, döviz kuru üzerinde aşağı yönlü baskı uygulamakla olabilir.

5. Siyasi ve Ekonomik Faktörler

Çoğu yatırımcı riski sevmeyen vardır; buna göre, öngörülebilirlik belirli bir dereceye bulunduğu sermaye yatırım yapacak. Hükümet istikrarsızlık ve/veya ekonomik durgunluk ile karakterize olan ülkelerde yatırım önlemek eğilimindedir. Buna karşılık, ekonomik büyüme gösteren güçlü işaretler istikrarlı ülkelerde sermaye yatırım yapacak. Ekonomi hükümeti kalıcı istikrarlı olan bir milletin çok yatırım çekecek. Bu da, ülkenin döviz talebini oluşturur para birimi değer neden olur.

Daha investopedia.com oku.

İlginizi Çekebilir: