2007: Avrupa Bir İnceleme

2007 biterken gibi, döviz Blog resmen piyasaların adresi ikinci yıllık ‘devlete teslim etmek istiyorum. En çok sermaye piyasalarında resim bulanık ve nüanslı iken, döviz piyasası için hikaye oldukça açıktı. Basitçe söylemek gerekirse, bu hikaye 2007 yılında aynı derecede berbat bir performans ile 2006 yılında son bellek en kötü yılını takip eden ABD Doları oldu. Aslında, son iki yıl içinde Dolar %20'nin üzerine Euro karşısında, ve daha da dünyanın diğer önemli para birimlerinin çoğu karşısında düştü.

Mevcut ABD ekonomik döngüsü doruğa vardı bu yılın başlarında sırasında, kanıt monte edilmiş, ve analistler, ABD Federal Rezerv Bankası faiz oranlarını olacağını tahmin etmeye başladı. Konut balonu patladı ve bunu izleyen kredi krizi hızlı bir şekilde ekonomiye geri kalanına yayılmış kadar ancak Dolar gelecek dokuz ay için ters işlem gördü. Fed'in 50 baz puan faiz oranlarının düşürülmesi yanıt verdi ve Dolar çözülmeye başladı, birkaç hafta içinde değerini %10'unu kaybediyor. Bu noktadan sonra, kötü haber kaymaya başladı.

Petrol ihraç eden ülkeler ilk duyuran bu Dolar için bir-iki yumruk, teslim ilgili Dolar mandal onların ortak bir çözünme yönelik ipuçları dışındaki para birimleri, petrol, ödeme kabul etme imkanı. Kanada Doları kısa bir süre sonra Güney mevkidaşı ile parite ulaştı. Gelişmekte olan ülkeler, Brezilya, Rusya ve Hindistan da dahil olmak üzere, kendi para birimleri içinde dalgalanmaları tanık oldu. Çin Yuan yavaş tırmanmaya devam etmiştir, bu rakam muhtemelen reel olarak %2-3 daha yakın olmasına rağmen %6 üzerinde yıl artıyor. Kredi krizi riskten kaçınma bir çağlayan islak Japon Yeni bile, daha önce bir yerde taşımak ticaret tarafından düzenlenen, etkileyici bir performans çentikli. Sonra, tabii ki, faiz oranı hikayeydi: bu yıl sonuna kadar, ABD faiz oranlarını AB oranları üzerinde sadece 25 baz puan ve Dolar ayılar dudakları yalamak vardı.

Haberler kötü değildi, ancak. BİZİ ikiz açıkları finanse etmek için devam etmek için, eskisinden daha az bir ölçüde belki ama istekli olduklarını yabancı yatırımcılar kanıtladı. ABD finans kurumlarında bile birkaç yüksek profilli yatırımlar, topluca ellerindeki milyarlarca doları bulduğunu iddia eden Egemen Yatırım Fonları tarafından yönetiliyordu. Buna ek olarak, dünya Merkez Bankalarının özellikle kredi krizi darbe delik bu yana ABD Doları parası olan küresel sermaye piyasaları, içine pompa 500 Milyar dolardır planlarını açıkladı. BİZE ihracatı azalan dolar yardım edilmiştir nihayet, ekonomik verileri gösterir.

Her şey göz önüne alındığında, daha kötü olabilirdi. 2008 yılı için tahminlerini açıklayacak gibi bu hafta ayarlayın.

İlginizi Çekebilir: