Rus Rublesi, Merkez Bankası Göre değerinin altında

Para birimi savaş tartışmaların ortasında, para birimi Rusya gözardı: ısrar devam eden bir yükselen piyasa ülkesi. BRİC ünlü grubunun bir üyesi olurken (Brezilya / Rusya / Hindistan / Çin) ülkeleri takdir para garanti gibi görünüyor, Ruble zorlayan çok güçlü kuvvetler vardır. Diğer bir deyişle, zayıf kalır yatırımcı denetimine bağlı değildir.

Hiç bir yer kredi krizin yüksekliği sırasında yaşanan ani değer kaybı kurtarıldı eğer son birkaç yıl içinde Rus Rublesi performansını görüntülemek istiyorsanız, açık. Verilen neredeyse tüm diğer gelişmekte olan piyasa para ya kapanıyor ya da zaten önceden kredi kriz seviyesine ihlal vardır, Ruble tutan bir şeyler olmalı.

Bir şey oldukça büyük bir cari açık olacak. Diğer gelişmekte olan piyasalar ile aksine, sermaye aslında Rusya dışına akıyor. Tüm bu birkaç nedeni vardır: öncelikle, Rusya'nın borç çok yabancı para birimi cinsinden, 1998 yılında büyük varsayılan bir sonucu olarak. Özellikle, “özel sektörün dış borcu 16 milyar dolar, faiz dışı ödemeler sebebiyle bu ay [Aralık], çift itfa 8 milyar dolar Ekim ve Kasım aylarında da dahil olmak üzere.” Her ay, Rus şirketleri Dolar ve Euro Ruble değişimi için karıştırmak gerekir anlamına gelir.

Rusya'da yatırım gelecek, gerçek döner şu anda negatif. (Bank Rossii) Rusya Merkez Bankası ~%5 yıl Rus tahvilleri daha düşük verim-düşük 7.75 ve %10, bir rekor gösterge refinansman oranı korumak için devam ediyor. Bu olumlu bir yıl için %8 üst tahmini olan enflasyon hesaba kadar karşılaştırılabilir ABD Hazine Menkul 2.75% verim ile karşılaştırmak gibi bir şey olur. Ruble cinsinden tahvil (7.75%) daha yüksek bir faiz oranı ödeme yaparken, aynı zamanda daha yüksek risk taşırlar. Bu nedenle, (varsayılan karşı sigortalamak olan) Rus verim ve kredi temerrüt swap spread diğer BRİC ülkelerinden daha Rusya'da çok daha yüksektir.

Bu arada, Rus şirketleri avantajı ters bir taşıma ticareti yapmak ve Batılı ülkelere yatırım düşük borçlanma oranları alıyor: “Rus şirketleri aylık dönemde 27 milyar dış alımlar bu çeyrekte dolar, en 2008 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana duyurdu ve son 3 yıl içinde üç katına.” Son olarak, AB mali kriz, Kore'de çatışma ile birlikte yeniden ortaya çıkması risk iştahının azalmasına teşvik etmiştir. Bir analist, özet olarak, “yükselen piyasaların tüm ayak şu anda arkada ve ruble istisna değildir...kesinlikle şu an risk değil.”

Sonuç olarak, Bank Rossii para birimini desteklemek için denemek için sahip Merkez Bankaları arasında biraz benzersiz bir konumda buluyor. Teknik olarak, Ruble (%55 Dolar ve %45 Avrodan oluşan bir sepet saptanmış, ama üzerinde baskı olan ticaret için izin verilen aralığı beş kez düşüş Ekim ayının ortasından bu yana ayarlandı bu kadar yoğun olmamıştı. Daha fazla düşüş önlemek için, Bank Rossii forex rezervleri 450 Milyar $hisse senedi içine daldırma ve 150 milyon $günlük oranı ile döviz satıyor. “Enflasyon mücadele etmek için 2011 yılında takdir Ruble izin vermekte ısrar ediyor, ama bu tabii ki cari hesap fazlası için geri vardiya bağlıdır.

Yatırımcılar ne düşünüyor? Para birimi analisti bir Bloomberg anketine göre, “Ruble yüzde 4, 2011 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar sepeti karşısında güçlendirecektir. Diğer taraftan, “Seçenekler tüccarlar hala yüzde 0.5 Ekim ayı sonunda-hafta risk oranı ters — over seçeneği koyup prim aramalar aralıksız on gün için yüzde 1,25, para ile rublenin üzerinde düşüş var.” Teslim olmayan vadeli sözleşmeler, bu arada, üç ay sonra zayıf bir Ruble yansıtır.

Eğer Banka Rosii analistlerin beklentilerini karşılar ve Mart ayında fiyatlar zamları, Rusya'da yatırımcı ilgisi reinvigorating doğru adım olacaktır. Enflasyon kontrol altına alındığında daha da önemlisi, ancak, vardır. Bu olana kadar, Ruble aksi takdirde daha iyi performans göstermeye devam ettiği gelişmekte olan piyasa para birimleri denizinde ana çarpıcı kalır.

İlginizi Çekebilir: