2011 yılında bir Düzeltme Nedeniyle Yen

Her türlü tedbir dayanarak, Japon Yeni, 2010 yılında dünyanın en iyi performans gösteren önemli para birimi oldu. 16 rakibi her bir kazanç ulaştı ve sadece G4 döviz ticareti ağırlıklı olarak takdir edildi. ABD Doları karşısında %10 yükseldi ve bu süreç içinde 15 yılın en yüksek seviyesine dokundu. Ancak, Yen artık aşırı değerli olduğuna inanmak için sebebi var, o da 2011 daha sürdürülebilir seviyelere düşüş görecektir.


Hala Yen çok acımasızca yükseldi neden biraz şaşkınım. Gez 20/20,” ama bu durumda gez yararı gerçekten herhangi bir ek netlik sağlamaz “diyor. Tabii ki, para yok, ama Japonya mali sorunlar AB içinde daha belirgin, daha da unutmayalım kasaya fonlarının Avro bölgesi borç krizi ve buna bağlı olarak değişiyordu. Japon hükümeti, varsayılan bir olasılık BİZİM için iki katı olarak kredi temerrüt swapları üzerine prim sinyal ve ülke kredi notunu bir düşürme söylentileri dolaşıyor. Sadece Japonlar beni aşar PIIGS ve ABD daha (daha yüksek) %200'den fazla milli gelire oranı bir borç koşarak kaçmış nasıl bir yorumcu şöyle özetledi:“.” Bu borç neredeyse tamamen iç tasarruf ile finanse edilmesi elbette yardımcı olur ve sonuç olarak yabancılar değişen kaprislerine karşı savunmasız değil, ama öyle olsa bile!

Bu arada, Japonya'da yatırım fırsat maliyeti yüksektir. Enflasyon tartışmalı olsa da, hisse senedi getirileri düşük bono faizleri daha da düşük. 10 “Bloomberg veri tarafından izlenen 32 tahvil piyasaları arasında yıl verim, en düşük, 1.24 yüzde 1.19, bugün yüzde 2011 sonuna, Bloomberg News tarafından yapılan ankete göre, ekonomistler ağırlıklı bir tahmin göre Japon.” Düşük kısa vadeli oranları ile birlikte Japon Yeni carry trade stratejisi için mükemmel bir aday olacak gibi görünüyor.

Yabancıların Japon Yeni net alıcılar kalmasına rağmen, cari hesap/ticaret fazlası giderek daralması, önceki yıl ve ikincisi %46 bırakarak eski düşen %16 yıl ile. Yurtdışı tüketicilerin giderek tepmek Japon, Güney Kore ve diğer ülkelerden daha düşük fiyatlı malları lehine ürünleri “gibi görünüyor.”


Japonlar bile diğer para birimlerine tercih ediyorlar. NİKKEİ göre, “Japon yatırımcılar, 2010 yılında 21.94 trilyon yen ödül olarak, karşılaştırılabilir verilerin 2005 yılı Ocak ayında derlenen başladığından beri en çok vadeli tahvil yabancı orta net alıcılar ve uzun idi.” Japon şirketleri de avantajı pahalı Yen ve yurtdışı varlıkları satın almak için güçlü bilançolar alıyor. Ekonomist olan, “Japon şirketleri toplam 202 trilyon fazla ¥2.4 trilyon ($) nakit Hazine üzerinde oturuyor. Birçok şirket, 2011 yılında ve sonrasında satın almalar için büyük meblağlar ayırmıştır bildirir.”

GSYİH %1, 2011 yılında düşüş tahmin ile, Yen satın almaya devam etmek için çok küçük bir sebep gibi görünüyor. Tüccarlar Raporun en son CFTC Taahhüdü göre, spekülatörler Yen büyük kısa pozisyonları inşa ediyor. Bu arada, Çin Merkez Bankası sessizce Yen büyüklüğünü soyma olduğunu. Japonya Merkez Bankası bile müdahale döviz pazar içinde Yen adına durdu bu kaçınılmazlık benimsemiş gibi görünüyor.

Bloomberg news'un Anketine göre, “Japonya para birimi dolar karşısında bu yıl yaklaşık yüzde 10 yıkılacaktır.” Alt Yen altından dışarı düşmek, ama (ben dahil) çoğu bir çeşit düzeltme bekliyoruz tamamlayacak çok az analistler düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir: