SNB Yine Müdahale Edebilir

Kısa “bir aradan sonra,” İsviçre Frangı yükselen bir kez daha, ve şimdi Merkez Bankası Müdahalesi ile son iki turda mahmuzlu kuma $1.50 CHF/EUR “hatta” tehlikeli bulunur.

İsviçre Ulusal Bankası (SNB) Frangı güçlenmesi açısından hem de can sıkıcı, sıradan yatırımcılar oturduğunuz yerden iken, düpedüz şaşırtıcı değil. Çünkü bu faktörler standart ayin dayanıyor, Frangı düşen olmalıdır.


İsviçre ekonomisi 17 yılın en kötü ekonomik durgunluk onun saplanıp kalır ve en az 2'si tarafından bu yıl düşmesi bekleniyor. Buna ek olarak, deflasyon da, fiyatlar .8% bir yıllık oranında düştü var. Adil olmak gerekirse, iyileşme belirtileri ortaya çıkıyor, ve ekonomistlerin çoğunluğu bu büyüme 2010 yılında döneceğine inanmak, enflasyon gibi.

Ama olumsuz ekonomik riskler, yani kötüleşen işgücü piyasası kalır. Ayrıca İsviçre ekonomisi ağır ihracatı, gevşek kalır talebi doğrultusunda ağırlıklı olarak kalması. Karşılaştırmalı bir açıdan olsa da, kurtarma projeksiyonlar İsviçre'ye özgü değildir. Finans piyasalarında uzun zamandan beri çok daha iyi şeyler için bir habercisi olarak yorumlamışlardır en sanayileşmiş ülkeler, edilecektir.

SNB yavaş yavaş 0.25% için referans Kredi Oranı güdümlü olarak parasal cephede, İsviçre faiz oranları dünyanın en düşük arasında kalır. Ayrıca deflasyon karşı azaltmak için parasal genişleme programını genişleterek, doğrudan kredi piyasalarına likidite pompalayarak, sürecinde olduğunu. Bu anlamda, SNB tartışmasız eğri arkasında. ABD ve AB, örneğin, spekülasyon zaten faiz artırımı 2010 en kısa sürede gerçekleşecek artıyor. Ekonomistler likidite potansiyel aşırı bir sorun dönüşür önce mali Sistem Geri çekilebilir hakkında bu ekonomilerde likidite sıkıntısı daha az endişe ediyor, ve daha fazla sinir vardır. Switzlerland ekonomistler de bunu konuşmaya başlayan yakın bile değil.

SNB göre, sorun garip bir şekilde canlı kalmış olan İsviçre Frangı, yatıyor. Sermaye BİZE akıp gitmiş olsa da, örneğin, aslında İsviçre akan gibi görünüyor. SNB üyeleri “güvenli bir sığınak, yatırımcılar hala finansal krizden güvenli bir ülke görünümü sayede” kavramı, bu atfedilen var. Yine de belki biraz mantıksız ama gerçek.

Güçlü söylem ve aynı derecede güçlü harekete rağmen Frangı yavaş yavaş 1.50 işareti arka kenarı vardır. Başka bir müdahale olacakmış gibi görünüyor ama politikacılar şiddetle para birimini savunmak için söz verdi, ve şimdi görünüyor. SNB iki kez son altı ay içinde Frangı düşürmek için müdahale ettiği göz önüne alındığında, bazı yatırımcılarla itibarını olurdu düşünürdüm. Sonuçta, SNB istisna olduğunu Merkez Bankaları piyasaları için maç ders görünüyor ve yatırımcılar farkında.

İlginizi Çekebilir: