AB Çevre Ağıt Euro Üyeliği

Sadece geçen yıl, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Portekiz ve İspanya topluca AB gurur vardı, güçlü büyüme özellikleri ve neşeli sermaye piyasalarına sahip. Geriye dönüp baktığımda, bu oldu ama bir serap, avronun istikrarını olarak üyelik gibi "çevre" ekonomileri sonuçta asılsız olduğu devasa bina patlaması ve harcama çılgınlığı yapmaya izin verdi. Belki de çok kötü durumda olan Yunanistan, (devlet borçları ve ticaret) ikiz açıklarını tehlikeli seviyelere yükselmesi AB üyeliği göz önüne alındığında, amortisman para sorunu düzeltmek için çare değiştiremiyor tanık oldu.

Yanılsama paramparça olduğu ve yatırımcıların önceki saflık için telafi etmeye çalışıyor gibi görünüyor. Tüm beş ülkenin devlet tahvili getirileri kadar sürünmeye başladı ve spekülatörler bir avuç varsayılan olasılığı üzerine bahis vardır. Böyle bir senaryo pek mümkün değildir, ama en azından, kredi krizi AB zırhın hassas noktalarını açığa, para da vardır, dezavantajları da olduğunu gösteren en uzmanlar ısrar ediyorlar. New York Times raporları:

Bir para birimi paylaşırken, dünyanın en güçlü ekonomilerinden bazıları Avrupa'nın yoksul ülkelerin refah payı, boom zamanlarda bir nimet, zor zamanlarda, üyelik kurallarını ülkelerin normal ekonomik fırtınalar, büyük harcamalar da dahil olmak üzere binmek için yaptıklarını, onları tutmak yardımcı oldu.

İlginizi Çekebilir: