Macar Forint Dokunur Rekor Düşük

(S) kredi krizi zirvesinde 2008 yılında gelişmekte olan piyasa para aldığını herkes aradan geçen iki yıl içinde çift haneli yıllık getiri elde edecekti. Macar Forint olduğunu düşünemiyorum bu kuralın istisnaları sadece bir avuç, ve en önemli biri vardır. Eğer İsviçre Frangı karşısında Macar Forint almış olsaydı (temel para birimi Forint bak en tüccarlar, 2008 sonbaharında aşağıda açıklayacağım ben bu nedenlerden dolayı, bugün satılan ise %63 kaybı tabi ki). Forint sadece geçen ay %11 düştü. Bu para, menkul kıymet ve kredi temerrüt swapları, değil destekli mortgage ile ilişkilendiren bir sayı vardır.

Köpek kulübesinde Forint neden? İronik bir şekilde, cevap ipotek bağlıdır. Sırasında konut balonunun enflasyon, faiz oranları, yerli Macar oranları daha düşük olduğundan İsviçre Frangı cinsinden borçlanmaya tercih Macarlar. Bu sadece bir trend değil; Macaristan genel ev kredisi trilyon forint Yaklaşık 5.4 milyar 596 ($), ya da üçte ikisi, yabancı para cinsinden ise tam anlamıyla bir fenomen: “oldu. Bunu, yüzde 82 İsviçre Frangı olduğunu, Merkez Bankası verilerine göre.” Konut ve kredi piyasası istikrarlı olduğunda, hiç kimse kur riski incelemek için rahatsız. Nasıl Forint Frangı karşısında düştü çok verilen, şimdi onlar bahse girebilirsiniz.

İsviçre Frangı cinsinden borç Macarlar şimdi %50'den fazla mortgage ödemeleri/dengeleri artış, kredilerini aldılar bağlı olması gibi konut fiyatlarındaki düşüş yeterince kötü değilmiş gibi, düşünün. En iyi şartlar altında bile, böyle bir krediyi ödemek için motivasyon bırak para – bulmak zor olacağını söylemeye gerek yok. Karışıma bir ekonomik durgunluk attığında, geri ödeme olasılığı daha umutsuz hale gelir. Macar Forint değer kaybetti olarak, kredi temerrüt yükseldi, daha Forint değer kaybetmesi ve kredi temerrüt körükleyecek var.

Bu krizi çözmek için ne yazık ki, Macar hükümetinin programı bankaları cezalandırmak için, hem de kredi ödeme gecikme sağlayan tüm bankalar, AB üzerinde büyük bir vergi – en – koyma ile bulunmaktadır. Bu AB tarafından dayatılan %3, ülkenin bütçe açığı getirdiğim için yararlı olabilir iken, muhtemelen ekonomisi için çok fazla bir şey olmayacak. Bütçe açığı demişken, S&P önemsiz durumu için Macaristan'ın ülke kredi notunu olası bir kesim uyarmaya yol açtı.

Macaristan'ın çünkü acil finansman ile sağlanan AB ve IMF ile görüşmelerin bozulmasına yardımcı olmadı. Sanki Forint düşüş açık değilse, yatırımcıların en büyük korkusunun ve yavaş yavaş Macaristan'dan dönüyor başlıyor. Ülkenin gösterge borsa Endeksi %4 son altı ay içinde düştü. Bu arada, yabancı kredi inat için AB/IMF koruyucu bir çeşit olmadan Macarca borç almaktan başlayarak, çok Yunanistan'a sağlandığı gibi: “İhale saleshave ülkede yatırımcı güveni barometresi olmuştur. Sept. 2, Macaristan faturaları 1.3 milyar forint için teklif aldıktan sonra 12 aylık Hazine Bonosu, planlanandan 6 milyar Euro daha az, 35 milyar Euro sattı. Beş gün sonra, üç aylık Hazine bonoları, planlanandan 10 milyar forint daha fazla 60 milyar forint sattı.”

Bu noktada, tüm gözler Macar hükümeti aynı anda ekonomiyi canlandırmak için bütçe açığını onarmak: “derecelendirme agenciesare piyasalar aynı hat alarak ve Ekim ayında yapılacak yerel seçimlere kadar hükümetin vererek şüphe yarar, ama sonra önemsiz rating kesmek için hareket ettiklerini düşünüyorum da IMF programı için bir recommitment, ya da gerçek somut tedbirler göremezsem onlar.” vardır Eğer böyle bir şey olursa, Forint içinde downward spiral yerine kendini muhtemelen hız kesmeden devam edecekti.

Eğer Yunan Drahmisi hala buralarda olsaydı, ne kadar yakından Forint benzer hiç merak etmiyor?

İlginizi Çekebilir: