Hint Rupisi Yükselişi Sürdürülebilir

Hint Rupisi %10'dan fazla arttı, Mart ayında bu yana en düşük seviyede bulunurken, sadece 4,3% değer güncel bir yıl içinde artmıştır. Yine de, çalkantılı 2009 yılının ilk birkaç ay 2008 (devamı, gerçekten) nasıl göz önüne alındığında, bu mütevazı takdir aslında üçüncü en yüksek, Asya para birimleri arasında sadece Endonezya Rupiah ve Won arkasındaydı.

Ben düzenli olarak (adil olmak gerekirse, muhtemelen bu kategoriye girer) ben Rupisi takip etmeyin o sizin için, temelde çekilip risk iştahı doğrultusunda son birkaç yıl içinde akıyordu, neredeyse diğer gelişmekte olan piyasa para birimleri ile saflarına kırılma vardır. 2007 yılında rekor seviyelere fırlayan, kredi krizi patlamadan sadece 2008 yılında değerinin %30 kaybetmek yükseldi. 2009 yılında, yukarıda işaret ettiğim gibi, büyük bir açlıkla yatırımcıların tekrar gelişmekte olan piyasalara para akıttılar gibi mütevazı bir kurtarma sahnelenen vardır.

Aslında, kıyaslama Hint borsa Endeksi %79 bu yıl yükseldi, 1991 yılından bu yana en iyi performans vardır. Tahvil piyasası da iyi yapıyor, hükümet ülke yerel para birimi borç Moody's tarafından yeni bir yükseltme için teşekkür ederiz. Bu “Moody hareket Hindistan ekonomisi küresel krize karşı gösterdiği dayanıklılık gösterdi ve nispeten sağlam temel kredi ölçümleri ile yüksek bir büyüme yolunda devam etmek için beklenen artan kanıtlar olduğunu belirtiyor.’ ” Sonuç olarak, bazıları spekülatif bağlı yabancı sermaye, Hindistan'a akıyor. 100 milyon dolarlık bir gün Hint hisse senetleri yabancı fonlar tarafından sürülmüş ediliyor.

Analistler, yakın Hindistan vadeli umutları hakkında çok iyimser, kısmen (Chindia “olarak adlandırdığı) Çin ile ilişkisi nedeniyle.”“Hindistan'ın ihracatı Kasım ayında 14 aydır ilk kez 200 Ekim...Yurtdışı gönderiler yüzde 18'e 13.3 milyar $bir yıl önce gelen rose beri ortalama yüzde 21 sürme sonra tırmandı.” Sonuç GSYİH büyüme, %7,9 son çeyreğinde saatli cayır cayır yanıyor. Faiz oranları sağlıklı 3.25% zaten, ve ekonomik iyileşme kendisi çimento devam ederken, yakın vadede yükselmesi beklenebilir.

Yani hükümet, yarın ölecekmiş gibi para harcıyor bazı riskleri kalır. Bu yıl rekor bir bütçe açığı GSYİH ' nın %6,8 eşit finanse etmek için 100 Milyar dolar karşılığı ödünç olacaktır. Hindistan'ın ülke kredi notunu artan borç rağmen yükseltildi yüzden diğer ekonomiler ile karşılaştırıldığında, ancak, bu hiç de dikkat çekiyor. “Moody's hükümetin borç yörünge kararlı olduğunu söyledi ve hükümetin yüksek borç finansmanı yeteneği vardı.”

İleriye dönük, döviz yatırımcılarına Rupisi için tahminlerini nispeten muhafazakar, para bir sonraki yıl boyunca nispeten sabit kalması için konsensüs tahmini olan. Bu şaşırtıcı, aslında 2007 ' yüksek kapalı ve böylece kalır, nispeten ucuz olduğunu düşünürsek. Belki de, yatırımcılar uzun bir tutarlı Hindistan hükümeti eksikliği hakkında endişeli bir işaret vadeli plan. Belki de, gelişmekte olan diğer bölgelerinde oluşturan baloncuklar ilgili belirsizlikleri yansıtıyor. 2009 yılında kredi krizinin içeren doğru yapılan ilerlemenin her şeye rağmen, yatırımcılar hala uyanık kalır ve buna göre bahis hedge muhtemelen gösterir.

Başka bir gün daha.

İlginizi Çekebilir: