Doğu Avrupa Para birimleri Kurtarmak, ama Riskleri Kalır

Gelişmekte olan piyasa para birimleri son birkaç ay içinde yükseldi, yatırımcı risk iştah orantılı bir kurtarma için teşekkürler. Bu eğilim, Doğu Avrupa, nerede Tam ekranda, “son bir yıl içinde yüzde 14 düştü olan Macar para birimi, Bloomberg izlenen, yüzde 10 gelişmiş olan 26 gelişmekte olan piyasa birimlerinin son üç ay içinde en iyi performans olmuştur.” Polonya Zloti, bu arada, Euro karşısında en iyi sanatçısı unvanını iddia, 6% sadece geçen ay arttı olabilir. [Dolar karşısında iki para araziler aşağıdaki grafik, ters çevrilmiş.


Bu, her ikisi de 40% önceki altı ay içinde düşmüş bu para için çarpıcı bir geri dönüş işaretleri. Başbakan Donald Tusk, mum destek sözü verdi sonra açıklar bir analist, Polonya “geri yana, Uluslararası Para Fonu (IMF) 20 milyar $ ' esnek kredi hattı sağladı ve ülkenin AB 10 Doğu üyeleri arasında sadece üç aylık olumlu bir büyüme oranı gönderildi.”

Sonuç olarak, yatırımcılar şimdi Polonya içine kredi krizi histeri yüksekliği sırasında çıkarmışlardır onlar daha hızlı bir oranda para yağıyor. “Yabancı yatırımcıların Polonya tahviller ve hisse senetleri içine Nisan ve Mayıs ayında 2.6 milyar avro 3.7 milyar ($) döktü,” hisse fiyatlarını aşağı prim risk. İnanılmaz, Polonya varlıklar hala en değerleme ölçülerine göre ucuz kalıyor. bu arada, para birimi henüz geçen sonbaharda açılan Doğu Avrupalı muadilleri ile boşluğu silmek ve “Brown Brothers Harriman 69.3 için Macar forint 3,4 oranında koruna başına 6.33 karşı ve yıl sonuna kadar 7.4 oranında kazanç zloti satın önerir.”

Macaristan demişken, bu yıl yüzde 6,7 düşüş Safi Milli Hasıla, 1991 yılından bu yana en çok “tahmin edilmektedir. Macaristan, Avrupa'daki diğer gelişmekte olan ekonomiler ile birlikte, Nokia cep telefonları ve Audi araçları da dahil olmak üzere ihracatını talebin çökmesi sonucu yaralandı. ‘Macar ekonomisinin durgunluk çok 2011 önce kurtarmak için olası değildir.” Merkez Bankası son zamanlarda bir kuyruklu %1 faiz indirimine gitti ve bu yıl bitmeden daha fazla 2.5 yüzde oranlarını olabilir. Yatırımcılar, belli ki, bu umudu kayıtsız ve geri kabarcık yılın seviyelerini doğru Macar hisse senedi, tahvil ve döviz zorlamaya devam ediyor.

Ekonomik temelleri ve varlık fiyatları arasındaki bu kopukluk, AB genelinde oynuyor gibi görünüyor. Bir cephede, Letonya, Estonya ve Litvanya “Bulgaristan ve Baltık ülkeleri, AB üyeleri, Doğu Avrupa'daki durgunluk da intikam alıyor gibi para birimlerinin devalüasyon için baskı direnmek zorundadır.” Başka bir kaynağa göre, “Takipteki krediler EBRD ülke genelinde yükselen Türkiye, Romanya, Ukrayna ve Arnavutluk'ta son bir yıl içinde iki katına çıktı, EBRD göre. Ulusal merkez bankaları son verilere göre, Romanya ' daki ticari bankaların artık genişletilmiş ettiler kredilerin %8'den daha fazla ilgi topluyor göstermek ve bu rakam kredi kartları zaten çift haneli bir hızda varsaymak Türkiye'nin %5'ini yaklaşıyor.” Aynı zamanda, Dow Jones, Doğu Avrupa Hisse senedi Endeksi sadece ayın en yüksek 10 dokundu. Rakam gidin.

İlginizi Çekebilir: